Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przyspieszenie dostaw Abramsów dla Polski?

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 25 stycznia 2022

Wczoraj, 24 stycznia 2022, grupa czołowych republikańskich kongresmenów wystosowała do sekretarza obrony USA Lloyda Austina list z prośbą o przyspieszenie dostaw czołgów M1A2 Abrams dla Polski. Głównym powodem ma być coraz trudniejsza sytuacja w regionie i rosnące ryzyko wybuchu konfliktu.

Przyspieszenie sprzedaży Polsce czołgów Abrams wpłynie pozytywnie na potencjał NATO w Europie, jak również wzmocni pozycję amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego / Zdjęcie: US Army

List podpisali: Mike Rogers (z Komisji Wywiadu), Mike Turner (z Komisji Sił Zbrojnych) i Lisa McClain (z Komisji Sił Zbrojnych). Wzywają oni sekretarza obrony do formalnego zatwierdzenia sprzedaży czołgów dla Polski. Przyspieszenie procesu sprzedaży miałoby być wyraźnym sygnałem dla sojuszników z NATO i dla Kremla wzmacniającego wojska na granicy z Ukrainą. Kongresmeni uzasadnili to także potrzebą wymiany czołgów postsowieckich i budową interoperacyjności SZ RP z wojskami USA i NATO. Nie pominęli także faktu wzmocnienia własnego przemysłu zbrojeniowego dzięki tej transakcji.

MON w lipcu ub. r. ogłosiło plan zakupu 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji wraz .z amunicją, pojazdami wsparcia, wyposażeniem dodatkowym i pakietem wsparcia i logistycznym. Wówczas wysłano do USA zapytanie ofertowe (LoR – Letter of Request), na które do tej pory nie otrzymano odpowiedzi. Mimo to przedstawiciele WP poinformowali, że pierwszych 28 wozów zostanie dostarczonych do Polski już w 2022. Jeżeli zakup dojdzie do skutku jego wartość jest szacowana na 23,3 mld zł (Otwarcie garaży w Wesołej, 2022-01-17, 28 Abramsów w przyszłym roku, 2021-12-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.