Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie powiększą flotę K9

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 stycznia 2022

Według doniesień miejscowych mediów Indie przymierzają się do zakupu drugiej partii liczącej 200 samobieżnych armatohaubic K9 Vajra-T kal. 155 mm. Zamówienie o szacowanej wartości ponad 1,33 mld USD (5,43 mld zł) ma zostać w br. skierowane do zakładów Larsen & Toubro.

Część posiadanych K9 rozmieszczono w ub. r. w rejonie Ladakhu z powodu napięć granicznych z ChRL / Zdjęcie: Sigma147, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Jeśli dojdzie do podpisania umowy w tym roku dostawy armatohaubic będą mogły się rozpocząć w 2023 i potrwają do 2028. Niewykluczone, że transakcja zostanie przypieczętowana w trakcie najbliższych targów Defexpo 2022, zaplanowanych w dn. 10-13 marca. Zamówienie dodatkowych armatohaubic samobieżnych o trakcji gąsienicowej ma umożliwić przezbrojenie jednostek artylerii Bhāratīyan Thalasēnā (wojsk lądowych Indii) stacjonujących przy granicy z ChRL. Przyczyni się też do ograniczenia zapotrzebowania na samobieżne armatohaubice kołowe, które zamierzano pozyskać dla 9 pułków.

Do tej pory Indie zamówiły 100 K9, które weszły do uzbrojenia 5 pułków artylerii (po 18 dział + 2 zapasowe) stacjonujących przy granicy z Pakistanem. Ich dostawy zakończono w lutym 2021. W przyszłości planowano zamówić sprzęt dla kolejnego pułku, jednak najnowsze doniesienia sugerują, że przezbrojonych zostanie aż 10 pułków artylerii. Przewiduje się, że nowo zamówione K9 będą się wyróżniać pewnymi ulepszeniami, w tym usprawnionymi silnikami lepiej przystosowanymi do działania na dużych wysokościach w regionach Ladakh i Sikkim. Część eksploatowanych K9 rozmieszczono już we wschodnim Ladakhu jesienią 2021 z powodu napięć granicznych z ChRL. Dzięki temu udało się zebrać niezbędne doświadczenia z eksploatacji K9 w rejonach wysokogórskich (K9 Vajra w Ladakhu, 2021-10-04).

Potencjalny zakup K9 nie jest jedynym programem artyleryjskim realizowanym obecnie przez Indie. Rozwijana jest także rodzima haubica holowana (Advanced Towed Artillery Gun System) opracowana przez DRDO. Obecnie trwają jej testy, które mają się zakończyć do 2025. Według publikowanych wcześniej planów Indie zamierzają uzbroić wojska lądowe w łącznie ok. 3000 nowych dział samobieżnych i holowanych (Indyjskie K9 w komplecie, 2021-02-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.