Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Żurawie dla fińskich korwet

Transakcje, Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 07 lutego 2022

Norweskie przedsiębiorstwo Vestdavit otrzymało zamówienie na dostawę 8 żurawi teleskopowych dla 4 fińskich korwet typu Pohjanmaa. Podmiotem zamawiającym jest stocznia Rauma Marine Constructions (RMC) odpowiedzialna za budowę okrętów.

Żurawie dla korwet Pohjanmaa będą dostosowane do fińskich wymagań dzięki 4-letniej współpracy Vestdavit ze stocznią RMC / Ilustracja: MO Finlandii

Jednopunktowe żurawie teleskopowe typu TBD będą służyć do opuszczania i podejmowania z morza łodzi szturmowych, ratowniczych oraz ładunków. Na każdej korwecie będą dwa żurawie, które umożliwią pracę nawet w trudnych warunkach na morzu. Realizacja ma być stosunkowo szybka, ponieważ Vestdavit od 4 lat współpracuje z RMC nad tym projektem. W Finlandii utworzone zostanie też baza obsługowa dla zakupionych urządzeń.

Finlandia zamówiła 4 korwety typu Pohjanmaa w ramach programu Laivue 2020 (Squadron 2020). Na podstawie umowy z 2019 o wartości okręty zostaną zbudowane przez stocznię RMC we współpracy z partnerami zagranicznymi. Wartość programu budowy korwet to 1,3 mld euro. Budowa pierwszej z nich rozpocznie się w br.

Okręty typu Pohjanmaa będą miały długość 114 m, szerokość 16 m i wyporność 3900 t, co kwalifikuje je do miana lekkich fregat. Okręty będą wyposażone w bogaty zestaw sensorów, wyposażenia elektronicznego i systemów uzbrojenia. Zostaną przystosowane do zwalczania celów powietrznych, nawodnych, podwodnych, jak również będą mogły prowadzić rozpoznanie i stawiać zapory minowe. Kadłuby jednostek będą wzmocnione umożliwiając działanie na akwenach pokrytych lodem (iXblue doposaży fińskie korwety, 2021-12-14, Finlandia wybrała Gabriele, 2018-07-07, Pierwszy etap Laivue 2020, 2015-12-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.