Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finlandia zamawia torpedy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 stycznia 2018

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab otrzymała zamówienie na dostawę nowej lekkiej torpedy dla fińskiej marynarki wojennej. Kontrakt jest częścią większego zlecenia, powiązanego z realizacją programu modernizacji czterech fińskich okrętów rakietowych typu Hamina.

Nowa lekka torpeda Saab jest przeznaczona w szczególności do zwalczania nieprzyjacielskich okrętów podwodnych na wodach przybrzeżnych. NLT może być odpalana z okrętów nawodnych i podwodnych oraz samolotów przeciwko celom położonym na i pod powierzchnią wody. Wyróżniać ma się wysoką skutecznością działania na wodach płytkich, w warunkach pełnomorskich i przy pełnym zakresie temperatur i zasolenia wód / Rysunek: Saab

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab została wybrana jako kluczowy dostawca sprzętu i wyposażenia w ramach programu modernizacji czterech okrętów rakietowych typu Hamina fińskiej marynarki wojennej (Saab w programie modernizacji fińskiej floty, 2018-01-05). Przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie okrętom wykonywania szerszego zakresu misji i rozwinięcie ich potencjału bojowego. Przewidziane w zamówieniu dostawy nowych lekkich torped (NLT) obejmują m.in. przekazanie dokumentacji, szkolenie i wsparcie eksploatacji uzbrojenia (Saab prezentuje nową lekką torpedę, 2017-05-30).

Dostawy uzbrojenia mają rozpocząć się w br. Montaż torped na okrętach typu Hamina zostanie przeprowadzony przez Saab we współpracy z fińską spółką Patria, będącą głównym wykonawcą programu modernizacji tych jednostek.

- Jesteśmy zaszczyceni, że fińska marynarka wojenna wybrała Saab jako dostawcę uzbrojenia, które gwarantuje jej nowe zdolności w zwalczaniu zagrożeń. Nowa lekka torpeda Saab została opracowana, aby sprostać trudnym warunkom na każdym akwenie, na wodach przybrzeżnych oraz na pełnym morzu. W związku z wcześniejszym zamówieniem torped przez Szwecję, w przyszłości pojawią się możliwości poszerzenia współpracy między dwiema marynarkami wojennymi w zakresie zwalczania okrętów podwodnych - powiedział Anders Gardberg, szef Saab w Finlandii.

Wraz z podpisaniem zamówienia Finlandia została drugim w ogóle i pierwszym eksportowym klientem Saab na NLT. W maju 2016 szwedzka agencja zamówień wojskowych (FMV) zleciła Saab opracowanie i produkcję nowej lekkiej torpedy dla Svenska Marinen (marynarki wojennej Szwecji, Saab opracuje nową torpedę, 2016-05-25). Zastosowanie przez oba kraje tego samego uzbrojenia pozwoli na dostosowanie pakietu szkoleń i ujednolicenie wsparcia logistycznego.

- Pierwsze zamówienie eksportowe na naszą nową torpedę to kamień milowy dla Saab i działalności grupy w biznesie rozwiązań podwodnych. Dzięki temu zamówieniu fińska marynarka wojenna będzie dysponować najbardziej zaawansowanym systemem torpedowym dostępnym na rynku. Za pomocą przewodu sterującego operator torpedy może bardzo dokładnie kontrolować jej położenie, pozwalając dowódcom okrętów na zwalczanie celów w bliskim sąsiedztwie przyjaznych jednostek, jak również w ograniczonych przestrzeniach. Nowy system torpedowy da fińskim siłom zbrojnym zupełnie nową siłę bojową - stwierdził Görgen Johansson, wiceprezes i szef działu biznesowego Dynamics w Saab. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.