Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grecka zgoda na FDI i Rafale

Transakcje, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, 18 lutego 2022

15 lutego 2022 grecki parlament przegłosował zgodę dla ministerstwa obrony na podpisanie kontraktu z Francją na dostawę 3 fregat typu FDI z opcją na czwarty okręt. Tego samego dnia przegłosowano również zgodę na zakup 6 dodatkowych samolotów wielozadaniowych Dassault Rafale.

Uzbrojenie greckich FDI obejmie torpedy MU90, pociski Exocet, działo Oto Melara Super Rapid, zsmu Nexter Narwhal, pociski przeciwlotnicze Aster 15/30 i system obrony bezpośredniej RAM / Ilustracja: Naval Group

Na mocy umowy 2 fregaty zostaną dostarczone w 2025, a trzecia rok później. W przypadku wykorzystania opcji, czwarty okręt może być dostarczony w 2027. Umowa z Francją jest warta 3 mld EUR (ponad 13,5 mld zł).

Pozyskanie fregat FDI jest częścią średnioterminowego planu modernizacji Polemikó Naftikó (greckiej marynarki wojennej), który już w 2009 zakładał pozyskanie 4-6 fregat (największe szanse miały FREMM), ale wtedy na przeszkodzie stanął potężny kryzys finansowy państwa. W październiku 2021 premier Kiriakos Mitsotakis powrócił do pomysłu przedstawiając plan pozyskania 12-13 okrętów – fregat i korwet.

Być może kolejnym etapem modernizacji marynarki wojennej będzie pozyskanie również z Francji korwet Gowind. W przetargu na tę klasę okrętów Naval Group rywalizuje z Fincantieri, która zaoferowała korwety oparte na typie Doha i Damenem oferującym korwetę typu SIGMA 10514. Według niepotwierdzonych informacji Lockheed Martin zaoferował okręt typu MMSC, który wcześniej bez sukcesu oferował Grekom jako fregatę.

Drugim kontraktem zbrojeniowym zaakceptowanym przez grecki parlament jest zakup 6 samolotów wielozadaniowych Rafale. We wrześniu 2021 poinformowano, że Polemikí Aeroporía (greckie wojska lotnicze) pozyskają 6 dodatkowych Rafale, które uzupełnią 18 sztuk zamówionych w styczniu 2021. Dostawy wszystkich samolotów z pierwszego zamówienia mają się zakończyć do końca 2024. Nie wiadomo, jaki jest harmonogram dostaw drugiej partii (Szczegóły greckich FDI, 2022-02-15, Pierwsze Rafale w Tanagra, 2022-01-20).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.