Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szczegóły greckich FDI

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 15 lutego 2022

Przygotowując się do głosowania nad zatwierdzeniem umowy z Francją na zakup 4 fregat FDI dla Polemikó Naftikó (greckiej marynarki wojennej), grecki parlament podał do publicznej wiadomości wiele szczegółów dotyczących tej umowy. Ujawniono między innymi konfigurację uzbrojenia i harmonogram dostaw. Głosowanie w tej sprawie jest zaplanowane na dziś, 15 lutego 2022.

Fregaty FDI dla greckiej marynarki wojennej będą miały 4500 t wyporności i autonomiczność 45 dni i prędkość maksymalną 27 w. / Ilustracja: Naval Group

Umowa obejmuje dostawę 3 fregat z opcją na czwarty okręt w dwóch konfiguracjach. Wspólnym uzbrojeniem dla obu będą 2 podwójne wyrzutnie torped MU90, 2 poczwórne wyrzutnie pocisków woda–woda MM40 Exocet Block 3c, 76-mm armata Oto Melara Super Rapid i 2 zsmu Nexter Narwhal z 20-mm działkami. Pierwsze dwie jednostki będą skonfigurowane w tak zwanym Standardzie 1 obejmującym dodatkowo m.in. 2 ośmiokomorowe pionowe wyrzutnie Sylver A50 z 16 pociskami przeciwlotniczymi Aster 15/30. Natomiast trzecia (i ewentualna czwarta) fregata powstanie w Standardzie 2 obejmującym m.in. wyrzutnie celi pozorowanych, 4 wyrzutnie Sylver A50 z 32 pociskami przeciwlotniczymi Aster 15/30 i system obrony bezpośredniej RAM.

W ciągu roku od dostarczenia trzeciej fregaty (w Standardzie 2) do tej samej konfiguracji mają być doprowadzone pierwsze dwie jednostki. Ewentualna dostawa czwartego okrętu, również w Standardzie 2, będzie zrealizowana dopiero po doprowadzeniu do tego wariantu pierwszych dwóch.

Próby morskie pierwszej fregaty, która już jest w budowie, rozpoczną się latem 2024. Pierwsze dwa okręty mają być dostarczane odpowiednio do końca marca i do końca października 2025. Trzecia jednostka ma trafić w ręce Greków do końca października 2026. Następnie do końca września 2027 nastąpi dozbrojenie pierwszych dwóch okrętów do Standardu 2. Wszystkie okręty zostaną zbudowane w stoczni w Lorient.

Okręty typu Frégate de défense et d’intervention (FDI, znane również jako typ Belh@rra) opracowano na zamówienie francuskiej marynarki wojennej w ramach programu mającego zapewnić francuskiej flocie 15 fregat. FDI uzupełnią jednostki typu FREMM i Horizon. Francja zamówiła 5 okrętów, które zaczną być wprowadzane do służby od 2024. W tej chwili Naval Group buduje 2 pierwsze jednostki dla francuskiej marynarki wojennej. Grecja będzie pierwszym klientem eksportowym (Grecja zainteresowana Gowindami, 2022-01-19, Grecja wybrała FDI, 2021-09-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.