Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wady południowokoreańskich OP

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 23 lutego 2022

Jak donoszą media Daehan-minguk Haegun (marynarka wojenna Republiki Korei) wykryła wady w przewodach elektrycznych w 3 z 9 posiadanych okrętów podwodnych typu Son Won-Il (bazujących na niemieckim U214). Oznacza to, że jednostki będą musiały przejść kompleksowy remont i naprawy podzespołów, co wyłączy z działań operacyjnych każdą z nich na okres 6 miesięcy.

Czasowe wyłączenie ze służby 3 OP negatywnie odbije się na zdolności bojowej południowokoreańskiej floty podwodnej / Zdjęcie: Twitter

Wady wykryto w przewodach elektrycznych modułu inwertera będącego jednym z kluczowych elementów układu napędowego okrętów. Problem dotyczy okrętu Son Won-Il (SS 072), Yoon Bong-gil (SS 077) i Yoo Gwan-soon (SS 078). Wymuszone naprawy OP negatywnie odbiją się na zdolności bojowej południowokoreańskiej floty podwodnej. Jednostki tego typu stanowią kluczowy element sił zbrojnych przeznaczony do zwalczania sił morskich, odstraszania i zwalczania lądowych mobilnych wyrzutni pocisków balistycznych KRL-D za pomocą pocisków manewrujących Hyunmoo III.

Co istotne, naprawy modułów inwerterów nie będą mogły zostać przeprowadzone w południowokoreańskich stoczniach, w których zostały zbudowane. Jest to spowodowane wymogami prawnymi ograniczającymi transfer technologii. Moduły będą musiały zostać wysłane do zakładów Siemensa w Niemczech. Transport do Europy potrwa 2 miesiące, dodatkowo wydłużając przerwę w eksploatacji okrętów.

Siemens otrzymał już zamówienie na przeprowadzenie napraw 3 okrętów. Jego wartość to ok. 6 mln USD (23,9 mln zł). Realizacja umowy rozpoczęła się w styczniu br. Pierwszym naprawianym okrętem jest Son Won-Il. Naprawa Yoon Bong-gil rozpocznie się w sierpniu br., a Yoo Gwan-soon w lutym 2023 (Zamówienie na KSS III Batch II, 2021-09-12, Wodowanie Hong Beom-do, 2016-04-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.