Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dromadery znowu będą chronić polskie lasy

Lotnictwo cywilne, 24 lutego 2022

Wydział Usług Lotniczych z Mielca, należący do Airbus Poland, zdobył w drodze przetargu przeprowadzonego przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych (GDLP) zlecenia na ochronę przeciwpożarową w 2022 kompleksów leśnych, administrowanych przez 10 regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Radomia, Warszawy i Wrocławia. Kontrakt obejmuje ponad 1800 h nalotu.

Polskie lasy chronić będą samoloty M-18B Dromader / Zdjęcie: Airbus Poland

Airbus Poland skieruje do świadczenia usług 19 samolotów M-18B Dromader z pilotami i personelem technicznym. Samoloty i piloci będą gotowi do działania przez 6 miesięcy, gdy zagrożenie pożarami terenów leśnych w Polsce jest największe – w sezonie trwającym od marca/kwietnia do września/października, stosownie do uruchamiania tzw. leśnych baz lotniczych. Ponadto kontrakt przewiduje, że jeśli po stronie regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaistnieje potrzeba, obsługujący jej teren samolot zostanie przystosowany do opryskiwania lasów środkami przeciwko szkodnikom.

Wydział Usług Lotniczych w Mielcu ma 25 samolotów M-18B Dromader w wersji agro/przeciwpożarowej, używanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i gaszenia pożarów. Są one wyposażone w system naprowadzania GPS, ułatwiający precyzyjne wykonywanie zadań agrolotniczych. Mielecki wydział Airbusa zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.

Dwa lata temu 6 załóg Airbus Poland uczestniczyło w gaszeniu pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowego na rzecz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Samoloty M-18B w wersji przeciążonej zabierają 2,2 t wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25m x 70 m lub używać tzw. klapki do roszenia (sterowanej hydraulicznie) – wtedy układają wodne pasy izolujące na obszarze 400 m x 5 m (Dromadery będą chronić polskie lasy, 2020-12-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.