Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Londyn dostarcza Ukrainie broń przeciwpancerną

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 18 stycznia 2022

Minister Obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania rozpoczęła dostawy broni przeciwpancernej dla sił zbrojnych Ukrainy. Nie sprecyzowano jednak typu uzbrojenia określając je jako lekką, przeciwpancerną broń defensywną. Wraz z uzbrojeniem na Ukrainę ma trafić także brytyjski personel, który przeprowadzi szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Dostawy dla Ukrainy obejmą ppk FGM-148 Javelin, NLAW lub granatniki jednorazowe AT4 z zapasów sił zbrojnych Wielkiej Brytanii / Zdjęcie: British Army

W mediach pojawiły się spekulacje na temat tego, jakie systemy przeciwpancerne zostały wysłane na Ukrainę. Jednym z najbardziej prawdopodobnych typów mogą być ppk FGM-148 Javelin, które są już używane przez naszych wschodnich sąsiadów. Część ekspertów zaznacza jednak, że chodzi o systemy o krótkim zasięgu (do kilkuset metrów). Może to oznaczać, że są to lekkie ppk NLAW, lub jednorazowe granatniki przeciwpancerne AT4.

Ukraińscy żołnierze przejdą wstępne szkolenie przeprowadzone przez brytyjskich specjalistów. Szkolenie jest kontynuacją prowadzonej od 2015 operacji ORBITAL polegającej na wsparciu szkoleniowym SZ Ukrainy. Do tej pory Brytyjczycy przeszkolili ponad 22 tys. żołnierzy. Wsparcie Ukrainy jest związane z rosnącym w ostatnich miesiącach napięciem w regionie.

Co ciekawe, transportujący na Ukrainę uzbrojenie brytyjski samolot C-17 Globemaster III został wysłany okrężną trasą nad Danią i Polską omijając przestrzeń powietrzną Niemiec. Według niemieckiego resortu obrony Londyn nie wystąpił o zgodę na lot. Według niektórych obserwatorów może być to przejaw niechętnej postawy Brytyjczyków wobec polityki Berlina (Estonia przekaże uzbrojenie Ukrainie, 2022-01-04. Kolejne Javeliny dla Ukrainy, 2021-10-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.