Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON planuje zamówienie kolejnych Piorunów

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 31 marca 2022

Szef resortu obrony zapowiedział w mediach społecznościowych planowane rozszerzenie zamówienia na opracowane w kraju ppzr Piorun. Informację potwierdził też rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk. Krzysztof Płatek. Nie ujawniono na razie skali planowanego zakupu. Pozwoli on jednak podtrzymać ciągłość produkcji i wzmocnić potencjał przeciwlotniczy SZ RP.

Nowe zamówienie będzie podpisane w formie aneksu do umowy na ppzr Piorun z 2016 / Zdjęcie: MON

Do tej pory MON zamówiło 420 mechanizmów startowych i 1300 pocisków zestawów Piorun. Termin realizacji transakcji mija w 2023. Dodatkowe Pioruny mają być zamawiane w ramach aneksowania umowy z grudnia 2016, która będzie wydłużana i realizowana w kolejnych latach. W czasie produkcji ppzr w dużym stopniu mają zostać wykorzystane zdolności produkcyjne polskiego przemysłu. Pozostawiona zostanie jednak rezerwa mocy produkcyjnych na potrzeby potencjalnych zamówień eksportowych.

Pewna liczba wyprodukowanych do tej pory mechanizmów startowych i pocisków Piorun została wysłana na Ukrainę w ramach pomocy sprzętowej. Według nieoficjalnych informacji cieszą się one dobrą opinią ukraińskich żołnierzy i wysoką skutecznością w zwalczaniu rosyjskich statków powietrznych (Pierwsze zestrzelenie Pioruna?, 2022-03-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.