Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Seryjne AN/SPY-6 zamówione

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, Transakcje, 04 kwietnia 2022

US Navy zawarła umowę z Raytheon Missiles & Defense na produkcję pełnoseryjną stacji radiolokacyjnych rodziny AN/SPY-6. Wartość zamówienia to ponad 650 mln USD (ponad 2,7 mld PLN), zaś po wykorzystaniu wszystkich opcji może ona wzrosnąć do niemal 3,2 mld USD (blisko 13,5 mld PLN).

W skład stacji radiolokacyjnych AN/SPY-6 montowanych na niszczycielach wchodzą 4 anteny, system zasilania, układ chłodzenia i procesor do przetwarzania sygnałów radarowych / Zdjęcie: Raytheon

Podpisana umowa będzie obowiązywać 5 lat i pozwoli wyposażyć w radary AN/SPY-6 do 31 okrętów US Navy. Pierwszy radar tego typu został już zamontowany na niszczycielu USS Jack H. Lucas (DDG 125) typu Arleigh Burke. Jest to pierwsza jednostka najnowszej serii Flight III. Niszczyciele tej serii mają być wyposażone w 4 ścianowe anteny AN/SPY-6 stosowane w miejsce starszych AN/SPY-1 (Wodowanie USS Jack H. Lucas, 2021-06-14).

AN/SPY-6 jest oferowany w wariancie z anteną obrotową lub ścianową. Anteny występują w dwóch wersjach różniących się rozmiarem i charakterystykami. Mniejsze składają się z 9 modułów RMA, zaś większe z 37 RMA. Modułowa budowa i skalowalność radarów tego typu umożliwiają elastyczne podejście do ich konfiguracji i stosunkowo łatwe zwiększanie możliwości w toku modernizacji. W skład stacji radiolokacyjnych montowanych na niszczycielach wchodzą 4 anteny, system zasilania, układ chłodzenia i procesor do przetwarzania sygnałów radarowych.

Przewiduje się, że pierwszy radar AN/SPY-6 zamontowany na DDG 125 wejdzie do służby operacyjnej w 2024. Drugim okrętem wyposażonym w ten radar jest niszczyciel USS Ted Stevens (DDG 128). Dostawy elementów AN/SPY-6 miały już zostać zrealizowane. W przyszłości radary tego typu mają wejść do wyposażenia lotniskowców, okrętów desantowych, modernizowanych niszczycieli typu Arleigh Burke Flight IIA i jednostek rozwijanych w programie DDG(X) (Budowa USS Constellation już wkrótce, 2022-01-19, Koncepcja DDG(X), 2022-01-14,).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.