Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koncepcja DDG(X)

Przemysł stoczniowy, Nowe technologie, Marynarka wojenna, 14 stycznia 2022

Naval Sea Systems Command (NAVSEA) ujawniło koncepcję nowego niszczyciela DDG(X) dla US Navy. Początek jego budowy ma nastąpić w 2028. Będzie to największy okręt bojowy wprowadzony do amerykańskiej marynarki wojennej od ponad 2 dekad.

Koncepcja DDG(X) zakłada, że nowy okręt będzie przystosowany do zamontowania broni nowej generacji i licznych modernizacji systemów okrętowych / Ilustracja: PEO Ships

DDG(X) ma docelowo zastąpić krążowniki typu Ticonderoga i część niszczycieli typu Arleigh Burke. Obecnie trwa etap formułowania koncepcji okrętu. Wstępny projekt jednostki ma być opracowywany jeszcze w czasie roku fiskalnego 2022. Przewiduje się, że DDG(X) będą budowane zaraz po zrealizowaniu zamówień na najnowsze obecnie niszczyciele typu Arleigh BurkeFlight III.

Nowy typ okrętu ma być lepiej dostosowany do implementacji systemów nowej generacji. Możliwości jednostek typu Arleigh Burke, zwłaszcza w zakresie zaopatrywania w energię, są już na wyczerpaniu. DDG(X) ma względem poprzednika dysponować zwiększonym zapasem pocisków rakietowych, lepszymi sensorami, bronią ofensywną o większym zasięgu, zastosowaniem broni energii skierowanej (laserów), zwiększoną przeżywalnością i większą efektywnością całego okrętu przy zredukowanych kosztach i wymaganiach logistycznych. Nowy niszczyciel ma być jednocześnie dostosowany do kolejnych modernizacji dzięki odpowiedniemu zapasowi wyporności, wygospodarowaniu wystarczającej kubatury i zapasowi mocy.

Zastosowanie nowych technologii zwiększy autonomiczność okrętu. Ma mieć o ponad 50% większy zasięg, czas działań operacyjnych ma zostać wydłużony o ponad 120%, a zużycie paliwa ma być mniejsze o co najmniej 25% od obecnie używanych jednostek.

Już na etapie koncepcji zakłada się wymianę pierwotnie zaplanowanych sensorów i efektorów na nowsze systemy. 32-komorowy moduł wyrzutni pionowej Mk 41 w części dziobowej może zostać w przyszłości zastąpiony 12-komorową wyrzutnią pionową broni hipersonicznej. Z kolei 2 przewidziane w koncepcji systemy samoobrony RIM-116 RAM mają zostać wymienione na 2 lasery o mocy 600 kW każdy.

Głównym sensorem mają być radary AN/SPY-6(V)1 AMDR z czterema standardowymi antenami składającymi się z 37 modułów (RMA), które będzie można zastąpić większymi antenami z 57 RMA. Radary SPQ-9B do wykrywania celów niskolecących i powierzchniowych mają zaś zostać zastąpione trudniejszym do wykrycia systemem FXR. Zakres przewidywanych modyfikacji obejmować ma niemal każdy kluczowy podsystem okrętu, co przyczyni się do wydłużenia czasu służby i podtrzymania wysokiego potencjału bojowego (Założenia budżetu US Navy , 2021-12-17, US Navy rozpoczęła program LSC, 2019-02-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.