Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa płyta w Pyrzowicach

Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 05 kwietnia 2022

29 marca 2022 w międzynarodowym porcie lotniczym Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego oddano do użytku nową płytę postojową o powierzchni 6,4 ha z 9 stanowiskami dla samolotów kodu C, czyli wielkości Airbusów rodziny A320 lub Boeingów rodziny 737. Dzięki zakończeniu tej inwestycji liczba stanowisk postojowych dla tego typu statków powietrznych wzrosła z 37 do 46.

Dzięki oddaniu do użytku nowej płyty, liczba stanowisk postojowych dla samolotów kodu C wzrosła w Pyrzowicach z 37 do 46 / Zdjęcia: Piotr Adamczyk

Wykonawcą rozpoczętej w 2019 inwestycji o wartości 51 mln zł brutto była Silesia Invest. Budowa nowej płyty była jednym z dwóch zadań składających się na projekt rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. Drugim jest budowa trzeciego hangaru, który powstaje przed świeżo oddaną do użytku nawierzchnią lotniskową. Nowy hangar będzie największym tego typu obiektem w Pyrzowicach, bowiem jego powierzchnia wyniesie ok. 9,3 tys. m2. W środku znajdą się dwie zatoki do obsługi samolotów o maksymalnej wielkości Airbusa A321neo, który ma 44,5 m długości, 35,8 m rozpiętości i 11,7 m wysokości. Budynek ma być także wyposażony w warsztaty, lakiernie oraz duże zaplecze socjalne i biurowe. Nowy hangar, którego budowa rozpoczęła się w pierwszym kwartale 2021, ma zostać oddany do użytku w połowie 2022, a jego najemcą mają być linie lotnicze Wizz Air.

Pomimo pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, która wywołała największy kryzys w historii branży lotniczej, zrobiliśmy wszystko, żeby nie przerwać kluczowych dla rozwoju Pyrzowic inwestycji. Osiągnęliśmy ten cel. W trakcie pandemii rozbudowaliśmy terminal pasażerski B. Z powodzeniem realizujemy także projekt rozbudowy bazy do obsługi technicznej samolotów. Oddane do użytku nowe stanowiska postojowe są ważne z perspektywy rozwoju lotniska Katowice. Ułatwią także obsługę frachtowców z pomocą humanitarną dla Ukrainy – powiedział Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego międzynarodowym portem lotniczym Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego.

Od 2007 GTL SA konsekwentnie prowadzi rozbudowę pola ruchu naziemnego na pyrzowickim lotnisku, na które składa się droga startowa, drogi kołowania i płyty postojowe. Gdy w 2007 spółka rozpoczęła największy w historii lotniska program inwestycyjny, powierzchnia pola ruchu naziemnego wynosiła 33 ha, a po 15 latach sprawnie realizowanych inwestycji osiągnęła już ponad 88 ha. W latach 2007-2022 w Pyrzowicach przeprowadzono 8 dużych projektów związanych z rozbudową pola ruchu naziemnego, z których 5 dotyczyło budowy nowych płyt postojowych. Wybudowano także nową płytę do odladzania, zmodernizowano drogi kołowania i zrealizowano kluczowe dla funkcjonowania portu zadanie, czyli budowę nowej drogi startowej o długości 3200 m z systemem dróg kołowania. Łączna wartość inwestycji związanych z rozbudową pola ruchu naziemnego w latach 2007-2022 wyniosła ok. 470 mln zł brutto, z czego 130 mln zł stanowiło pozyskane przez GTL SA dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA prognozuje, że w 2022 z siatki połączeń pyrzowickiego portu skorzysta od 3,8 mln do 4 mln pasażerów (Letni rozkład z Katowic, 2022-03-27).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.