Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sprzęt opancerzony dla Ukrainy

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 06 kwietnia 2022

W Internecie pojawiły się materiały prezentujące transport pojazdów opancerzonych przeznaczonych dla SZ Ukrainy. Dostrzec na nich można czołgi T-72, BMP-1 i transporter opancerzony Bushmaster 4x4. Ujawnione zdjęcia mają być dowodem na uruchomienie dostaw ciężkiego sprzętu z państw Zachodu dla Ukrainy.

Czechy i Słowacja miały wysłać na Ukrainę czołgi T-72 i bojowe wozy piechoty BMP-1

Informacje na temat dostaw ciężkiego uzbrojenia, według doniesień mediów, zostały już potwierdzone przez przedstawicieli władz Czech. Materiał prezentujący transport kolejowy pojawił się w ostatnich dniach w czeskiej telewizji. Czesi podobnie jak Słowacy mieli wysłać na Ukrainę zmagazynowane czołgi rodziny T-72, bojowe wozy piechoty BMP-1 (prawdopodobnie częściowo ex-niemieckie) i systemy artyleryjskie niesprecyzowanego typu (Zgoda na 56 Pbv-501 dla Ukrainy, 2022-04-02).

Australijski transporter opancerzony Bushmaster przygotowany do transportu na Ukrainę / Zdjęcia: Twitter

Oba państwa mają też rozważać realizację remontów ukraińskich pojazdów. Ukraińskie zakłady remontowe są bowiem przeciążone naprawami uszkodzonego lub zużytego w czasie intensywnych walk sprzętu. Nieznany jest udział polskiego wsparcia w tym zakresie, choć SZ RP dysponują większymi od obu wymienionych państw zapasami poradzieckiego uzbrojenia.

W mediach społecznościowych pojawiły się też zdjęcia australijskich transporterów opancerzonych Bushmaster przemalowanych i z naniesionymi ukraińskimi flagami. Nie wiadomo do tej pory ile pojazdów tego typu zamierza przekazać Ukrainie Australia (Australijskie Bushmastery dla Ukrainy, 2022-04-01).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.