Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie przetestowały ppk HELINA

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 12 kwietnia 2022

Ministerstwo Obrony Indii poinformowało wczoraj, 11 kwietnia 2022, o przeprowadzeniu udanego testu przeciwpancernego pocisku kierowanego HELINA (HELIcopter-launched-NAg). Strzelanie przeprowadzono z pokładu śmigłowca ALH Dhurv znajdującego się na dużej wysokości.

Ppk HELINA stanowi lotniczą odmianę ppk NAG / Zdjęcie: DRDO

Test został przeprowadzony wspólnie przez zespoły specjalistów z Defence Research and Development Organisation (DRDO, Organizacji Rozwoju Badań Obronnych) i Bhāratīya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii). Odbył się na poligonie w Pokhran. Pocisk jest w trakcie oceny użytkownika zanim wejdzie do służby. W trakcie próby sprawdzone zostały możliwości strzelania ppk HELINA ze śmigłowca znajdującego się na dużej wysokości, prawdopodobnie przekraczającej 6 km. Według komunikatu pocisk skutecznie poraził cel symulujący czołg.

HELINA to ppk opracowywany Indiach siłami lokalnego przemysłu. Jest on lotniczą odmianą pocisku NAG. HELINA działa w trybie Lock on Before Launch (LOBL) i jest naprowadzany w podczerwieni. Uzbrojony jest w tandemową głowicę kumulacyjną i może razić cele trafieniem z górnej półsfery lub bezpośrednio. Nie ujawniono jego zasięgu. Szacuje się, że dzięki odpalaniu z powietrza jego zasięg przekracza 7 km (wersja lądowa ma zasięg 4 km, Kolejne testy ppk NAG, 2021-02-24).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.