Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylijskie wymagania na VBCOAP 155 SR

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 19 kwietnia 2022

Siły zbrojne Brazylii zatwierdziły wymagania operacyjne, techniczne, logistyczne i przemysłowe dotyczące pozyskania 155-mm kołowych armatohaubic samobieżnych. 36 systemów tej klasy ma zostać pozyskanych w ramach projektu Viatura blindada de combate obuseiro autopropulsado 155 mm sobre rodas (VBCOAP 155 SR).

Jednym z potencjalnych systemów spełniających wymogi VBCOAP 155 SR jest izraelska armatohaubica ATMOS / Zdjęcie: Elbit Systems

Według wymagań poszukiwane armatohaubice mają mieć uzbrojenie w postaci 155-działa z lufą o długości minimum 52 kalibrów. Donośność tego typu dział sięga 40 km, lecz Brazylijczycy oczekują donośności ponad 20 km z użyciem klasycznej amunicji i 30 km z użyciem amunicji z gazogeneratorem dennym. Oczekiwana szybkostrzelność to 4 strz./min. Zakładany rozrzut armatohaubic to nie więcej niż 80 m w przypadku strzelana na odległość 20 km i nie więcej niż 120 m w przypadku strzelania na 30 km.

Armatohaubice mają być wyposażone w system kierowania ogniem i celownik umożliwiające prowadzenie strzelania ogniem pośrednim i bezpośrednim o każdej porze doby. Czas armatohaubicy do zajęcia stanowiska ogniowego i otwarcia ognia ma nie przekraczać 3 min. Wyposażenie VBCOAP 155 SR ma również stanowić system nawigacji inercyjnej, satelitarnej, sprzęt łączności i radar do pomiaru prędkości wylotowej.

VBCOAP 155 SR mają się charakteryzować dobrą mobilnością na drogach utwardzonych i w terenie. Powinny rozwijać prędkość maksymalną 70 km/h i mieć zasięg ponad 500 km. Mają być także wyposażone w opancerzoną kabinę mieszczącą całą załogę i chroniącą przed ostrzałem bronią kal. 7,62x51 mm.

Poszukiwane systemy artyleryjskie mają pozwolić na uzbrojenie 2-3 dywizjonów i grup artylerii. Wśród głównych konkurentów o zwycięstwo w projekcie wymieniany jest m.in. Nexter, Elbit Systems (Brazylia chce kupić 36 ahs, 2022-01-18).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.