Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi zatwierdzają zakup Caesarów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 września 2021

Minister Obrony Czech Lubomír Metnar poinformował o zatwierdzeniu zakupu armatohaubic Caesar 8x8. Dzięki przeprowadzonym negocjacjom udało się obniżyć cenę sprzętu. Kontrakt z Nexter Systems na dostawę 52 systemów artyleryjskich ma zostać podpisany jeszcze w tym miesiącu.

 Czeskie Caesary zostaną umieszczone na podwoziach Tatra 8x8 / Zdjęcie: Nexter

Armáda České republiky (AČR) dzięki zatwierdzonemu zakupowi zastąpi przestarzałe armatohaubice vz. 77 Dana kal. 152 mm. Używa ich 13. dělostřelecký pluk (pułku artylerii), w skład którego wchodzą 131. i 132. dělostřelecký oddíl (dywizjon artylerii). W linii jest obecnie 48 armatohaubic, które nie przechodziły w czasie służby poważniejszych modernizacji. Wymiana artylerii lufowej zapewni AČR znacznie większe zdolności ogniowe i umożliwi przezbrojenie na standardowy w NATO kaliber.

Zakup nowego sprzętu pochłonie 8,5 mld CZK z VAT (1,53 mld zł). Kwota ta jest niższa o ok. 1 mld CZK w porównaniu do proponowanej przed negocjacjamii. Pierwsze cztery armatohaubice zostaną wyprodukowane we Francji. Z kolei pozostałych 48 zostanie zmontowanych przez lokalny przemysł z wiodącą rolą holdingu Czechoslovak Group. 40% wartości zamówienia zrealizowane zostanie w Czechach.

Oprócz armatohaubic zamówienie obejmie także niezbędne badania, wstępną partię amunicji i zestawy części zamiennych, dostawę symulatora, szkolenie specjalistów i instruktorów, dostosowanie infrastruktury i dwuletnią gwarancję (Caesar zastąpi czeskie Dany, 2020-06-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.