Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

100 bsl Quantix Recon dla Ukrainy

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, Bezzałogowce, 20 kwietnia 2022

Amerykański producent bezzałogowców AeroVironment poinformował wczoraj, 19 kwietnia 2022, że przekaże Ministerstwu Obrony Ukrainy i jednostkom terytorialnym ponad 100 systemów bsl Quantix Recon.Połowa z nich ma zostać wysłana na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu.

Bezzałogowce zostaną przekazane niezależnie od pomocy udzielanej Ukrainie przez rząd USA / Zdjęcie: AeroVironment

Wraz z bsl wsparcie obejmie usługi szkolenia personelu. Według oficjalnego komunikatu AeroVironment sprzęt jest przekazywany niezależnie od innych systemów tego producenta wysyłanych za inicjatywą rządu USA, tj.amunicji krążącej Switchblade. Quantix Recon pozwolą ukraińskim żołnierzom prowadzić rozpoznanie przy niskim ryzyku wykrycia przez przeciwnika i zakłócenia przez środki walki elektronicznej. Rozpoznanie na potrzeby wojsk lądowych umożliwi lepsze planowanie misji oraz unikanie ryzyka dla żołnierzy.

Quantix Recon to lekki bsl o możliwościach pionowego startu i lądowania (VTOL). Waży 2,3 kg i jest napędzany za pomocą 4 niezależnych silników elektrycznych. Baterie je zasilające zapewniają długotrwałość lotu 45 min. Może on wykonywać misje rozpoznawcze w odległości do 20 km od operatora (zasięg 40 km) i na wysokości do ok. 2300 m. Zasięg łącza radiowego stacji kierowania wynosi jedynie 2 km, Quantix Recon może jednak operować automatycznie bez utrzymywania stałej łączności z operatorem. Wyposażenie bezzałogowca stanowi kamera dzienna i sensor multispektralny – oba o matrycy 18 MP (Duży pakiet amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy, 2022-04-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.