Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia przekazała Ukrainie Mistrale

Konflikty zbrojne, Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 22 kwietnia 2022

20 kwietnia 2022 ministerstwo obrony Norwegii poinformowało o przekazaniu Ukrainie zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu Mistral. Uzbrojenie pochodzi z zasobów marynarki wojennej Norwegii. Przekazanych została bliżej nieokreślona liczba wyrzutni, szacuje się, że mowa o kilku lub kilkunastu wyrzutniach.

Wyrzutnie Mistral mogą być łatwo instalowane na dachach budynków, pojazdach i okrętach wojennych / Zdjęcie: Maciej Hypś

Wyrzutnie były zamontowane na norweskich trałowcach i korwetach i były przeznaczone do wycofania w ciągu kilku najbliższych lat. Z tego powodu, mimo przekazania uzbrojenia, zdolności obronne Norwegii nie ulegną osłabieniu. Wraz z wyrzutniami podarowano Ukrainie około 100 pocisków.

System przeciwlotniczy Mistral został opracowany przez MBDA. Składa się z wyrzutni obejmującej podstawę z siedzeniem dla operatora, mechanizmu odpalającego, optycznego zestawu celowniczego i nocnego systemu celowniczego. Wyrzutnia może mieć jedną lub dwie prowadnice dla pocisków. W warunkach norweskich system był obsługiwany przez dwóch żołnierzy: dowódcę-obserwatora i strzelca. W pewnych sytuacjach taktycznych do obsługi wystarczy jeden żołnierz.

Pocisk systemu Mistral przenosi głowicę odłamkowo-burzącą o masie 3 kg składającą się m. in. z dużej liczby metalowych kulek rozpryskujących się w celu zwiększenia szansy na porażenie celu. Pocisk jest wyposażony w laserowy zapalnik zbliżeniowy. Maksymalny zasięg Mistrala wynosi 6 km, a wysokość zwalczania celów 3 km.

Norweski rząd już wcześniej przekazywał uzbrojenie Ukrainie. We wcześniejszych dostawach znalazło się m.in. 4000 granatników przeciwpancernych M72, hełmy i elementy umundurowania (Kolejne państwa dozbroją SZ Ukrainy, 2022-03-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.