Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-90M Proryw na Ukrainie

Konflikty zbrojne, Wojska lądowe, 29 kwietnia 2022

W sieci pojawiło się nagranie wykonane przez żołnierzy Rosgwardii przedstawiające rosyjski czołg T-90M Proryw-3 (Obiekt 188M) w czasie działań wojennych na Ukrainie. Film miał ukazywać zniszczone lub zdobyte ukraińskie pojazdy wojskowe w rejonie Charkowa, niedaleko miejscowości Kozacza Łopan, ale przypadkowo ujawnił użycie najnowocześniejszych czołgów podstawowych w uzbrojeniu rosyjskich wojsk pancernych.

Ocenia się, że w  rosyjskich wojskach lądowych może być używanych ok. 70 T-90M. Ogółem mogło ich powstać nawet 130, z czego część wyprodukowano jako nowe, a część stanowi modernizacja starszych wersji T-90, w szczególności T-90A / Zdjęcie: Rosgwardia

Pojazd mógł należeć do 27. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, w której skład wchodzi jeden batalion T-90M. Otrzymali je również żołnierze 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Michaiła Kalinina z kwaterą główną w Kalinińcu. Dywizja należy do 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Pierwsze wzmianki o przygotowaniach najnowszych rosyjskich czołgów na granicy z Ukrainą znane są jeszcze z czasów sprzed obecnej wojny. W 60-sekundowym filmie, który trafił do mediów społecznościowych, ok. 20 T-90M Proryw-3 zauważono w miejscowości Kastornaja w obwodzie kurskim, zaledwie 83 km od granicy. Czołgi T-90M, które zostały zauważone w pobliżu granicy z Ukrainą, są przydzielone do 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, stacjonującej w Mosrentgen w Nowomoskowskim Okręgu Administracyjnym Moskwy T-80UM2 zniszczony w Ukrainie, 2022-03-23.

Pojazd biorący udział w walkach na Ukrainie wyposażono w kamuflaż mobilny Nakidka, który ogranicza sygnatury radarowe i w paśmie podczerwieni. Ponadto wyposażono go silnik o większej mocy, łącze wymiany danych z innymi pojazdami w czasie rzeczywistym i wzmocnione opancerzenie z kostkami wybuchowego pancerza reaktywnego z modułami Relikt.

T-90M Proryw-3 uzbrojono w gładkolufową 125-mm armatę 2A46M-5 i sprzężony 7,62-mm km. Armatę wyposażono w system pozycjonowania lufy, poprawiający szybkostrzelność i ułatwiający celowanie. Z czołgu można wystrzeliwać ppk 9M119M Refleks o zasięgu do 5 km, które mogą razić cele osłonięte pancerzem reaktywnym. Armatę przystosowano do wystrzeliwania nowoczesnej przeciwpancernej amunicji podkalibrowej i amunicji programowalnej 3WOF128 Tielnik.

Wieża jest konstrukcją o otwartej architekturze, pozwalającą na zabudowę różnego wyposażenia. W czołgu znalazł się zaawansowany sko Kalina z komputerem balistycznym 1W528-2, wielokanałowym celownikiem działonowego Sosna-U i panoramicznym przyrządem obserwacyjno-celowniczym dowódcy Sokolinyj Głaz. Dzięki temu może prowadzić walkę o każdej porze doby (400 pojazdów pancernych w 2022, 2022-01-04).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.