Na rosyjskim kanale telewizyjnym Zwiezda 17 września pojawił się materiał filmowy relacjonujący powrót rosyjskich żołnierzy z ćwiczeń strategicznych Zapad-21. Jednym z ciekawszych elementów był rosyjski czołg podstawowy T-80U z zainstalowanym aktywnej systemem ochrony pojazdu TKB-0252 Drozd-2. Nie jest to specjalną rewelacją, gdyż wiadomo, że ASOP tego typu od razu był przeznaczony dla T-80U, choć rosyjskie ministerstwo obrony nie informowało o pracach nad jego integracją z pojazdem. Tajemnicą pozostaje też, czy tylko jeden wóz zintegrowano z tym ASOP czy było ich więcej.
Z pewnością Drozda-2 testowano podczas wrześniowych ćwiczeń, które służą jako laboratorium bojowe dla nowego rosyjskiego uzbrojenia. Nowy system jest rozwinięciem radzieckiego modelu 1030M Drozd, używanego do ochrony T-55 w Afganistanie od 1983. Składa się z trzech kluczowych elementów: jednostki sterującej zamontowanej wewnątrz wieży, dwóch modułów radarowych, które zwykle montowane są po obu stronach wieży i 18 wyrzutni efektorów, z których każdy chroni łuk 20° w azymucie.
Przeciwpociski mają mniejsze rozmiary, co przekłada się na większą liczbę zabieranych efektorów. Według nie do końca sprawdzonych informacji Drozd-2 ma masę 850 kg (choć wg innych danych nie przekracza ona 800 kg), zapewnia ochronę dookólną w azymucie i od –6 ° do +20° w elewacji. Jest w stanie przechwytywać pociski poruszające się z prędkością do 1200 m/s.
System ochrania pojazd przed ostrzałem różnego rodzaju broni przeciwpancernej, w tym pocisków kierowanych i granatów z głowicami kumulacyjnymi. 107-mm przeciwpociski odłamkowo-burzące mają długość 445 mm i masę 19 kg. W kompleksie Afganit, który jest wersją rozwojową Drozda-2 i instalowany jest na czołgach T-14 Armata, stosowane są te same przeciwpociski.
Na początku 2020 pojawiły się informacje, że rosyjskie ministerstwo obrony pozyskało Drozdy-2 w celu wyposażenia w nie czołgów w wersji dowódczej T-72BK (Obiekt 184-1K). Trwają też kolejne testy z wersją Arieny-M typu hard kill na czołgach T-72B3. Aby spełnić wymagania rosyjskich wojsk lądowych, Moskwa chce postawić na trzy główne ASOP: Drozd-2, Afganit i Ariena-M (T09-06, Udoskonalenie Afganita, 2016-03-20).