Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek do NATO

Strategia i polityka, 18 maja 2022

Dzisiaj rano, 18 maja 2022, ambasador Szwecji w NATO Axel Wernhoff i ambasador Finlandii w NATO Klaus Korhonen wspólnie złożyli wnioski o dołączenie do Sojuszu. Dokumenty w głównej siedzibie NATO w Brukseli odebrał sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

Zgodę na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO musi jednogłośnie zatwierdzić 30 państw członkowskich Sojuszu / Zdjęcie: NATO

Wnioski stanowią początek procesu akcesyjnego obu państw do Sojuszu. W najbliższych tygodniach zostaną one rozpatrzone przez wszystkie państwa członkowskie. O decyzji przesądzi też poziom dostosowania systemu prawnego, politycznego i wojskowego (szczególnie w zakresie procedur) Szwecji i Finlandii. Zazwyczaj proces akcesji do NATO zajmuje kilka lat, jednak mówi się, że w tym przypadku może zostać skrócony do około roku. Ma to być możliwe zarówno dzięki wieloletniej współpracy tych państw z Sojuszem, jak i stosunkowo wysokiemu stopniowi interoperacyjności.

Aby przyjęcie nowych członków do Sojuszu było możliwe jednogłośnie 30 obecnych państw członkowskich musi wyrazić na to zgodę. Może to utrudnić Turcja, której prezydent Recep Tayyip Erdoğan ma nieprzychylnie patrzyć na akcesję Szwecji i Finlandii. Jako oficjalny powód podał on wspieranie organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Ankarę jako terrorystyczne. Turcja ma żądać wydania Kurdów związanych z Partią Pracujących Kurdystanu i przebywających w tych państwach.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Luksemburga Jeana Asselborna jest to jedynie próba Erdogana w wynegocjowaniu korzystnych dla siebie decyzji. Zasadniczym celem Ankary ma być uzyskanie zgody na zakup samolotów wielozadaniowych F-35, co zostało kilka lat wcześniej zablokowane po zamówieniu w Rosji zestawów obrony powietrznej S-400 (Turcja testuje S-400, 2020-10-17).

Dołączenie do Sojuszu zakończy kilkudziesięcioletnią neutralność obu państw. Do podjęcia takiego kroku przyczyniła się rosyjska agresja na Ukrainę. Sztokholm i Helsinki w NATO upatrują szansy na utrzymanie dotychczasowego bezpieczeństwa wobec niepewności co do polityki Moskwy. Oficjalną decyzję o chęci dołączenia do Sojuszu 12 maja br. ogłosiła premier Finlandii Sanna Marin i prezydent Sauli Niinistö. Z kolei 16 maja oficjalną decyzję chęci dołączenia do NATO ogłosiła premier Szwecji Magdalena Andersson.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.