Według hiszpańskiego dziennika El Pais Madryt zamierza przekazać Ukrainie ok. 40 czołgów podstawowych Leopard 2A4 i przeciwlotnicze pociski rakietowe krótkiego zasięgu Aspide. Czołgi, które miałybyzostać wysyłane na wojnę będą pochodzić z rezerw sprzętowych od 10 lat składowanych w bazie w Saragossie.
Przekazywane Leopardy mają stanowić część ze 108 pojazdów, które pozyskano z Niemiec. Prawdopodobnie będą to pojazdy, których do tej pory nie objęto programem konserwacji wież uruchomionym we wrześniu 2019 i realizowanym przez przedsiębiorstwo Star Defense Logistics & Engineering (SDLE).
Nie wiadomo kiedy czołgi miałyby trafić na front, gdyż Hiszpanie wspominają, że przywrócenie ich do służby będzie wymagać czasu i pieniędzy. Szczególnym problemem mają być fundusze, których możliwości wydzielenia są ograniczone w z powodu zwiększanych wydatków na obronność w NATO na własne potrzeby.
Hiszpańskie ministerstwo obrony ma zapewnić również ukraińskiemu wojsku niezbędne szkolenia w zakresie obsługi czołgów. Pierwsza tura miałaby się odbyć na Łotwie, gdzie stacjonuje 500 żołnierzy Ejército de Tierra (wojsk lądowych Hiszpanii) w ramach sił wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP, Enhanced Forward Presence). Druga faza szkolenia mogłaby odbyć się w Hiszpanii, co stanowiłoby wsparcie dla niemieckiej bazy szkoleniowej.
Madryt dopina również ostatnie szczegóły dostawy przeciwlotniczych pocisków rakietowych krótkiego zasięgu Aspide. 200 pocisków pozyskano w latach 1987-1989 dla 6 zestawów przeciwlotniczych Spada o zasięgu 20 km. Ostatnie decyzje to efekt zobowiązań przyjętych podczas spotkania premiera Pedro Sancheza z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, do którego doszło 21 kwietnia br. Realizacja wsparcia miała się opóźnić z uwagi na skomplikowany charakter operacji. Do tej pory Hiszpania ograniczyła się do dostaw 1370 granatników C90-CR i innej broni lekkiej, amunicji i wyposażenia ochrony indywidualnej, a także ambulansu opancerzonego RG-31 Nyala.
Komponent pancerny hiszpańskich wojsk lądowych składa się obecnie ze 108 czołgów Leopard 2A4 i 218 Leopardów 2A6E (España). Program pozyskania Leopardów 2 rozpoczęto w 1994, po anulowaniu programu czołgu podstawowego Lince. Umowę w sprawie nabycia 108 Leopardów w wersji 2A4 podpisano w 1998. W grudniu 2003 rozpoczęto lokalną produkcję Leoparda 2A6E. Czołgi w tej wersji są dostosowane do wymagań Ejército de Tierra. Zakupiono je w ramach programu modernizacji uzbrojenia o nazwie Programa Coraza, co pozwoliłowycofać czołgi M60 Patton i francuskie AMX-30.
Z kolei Leopardy 2A4 są w większości zmagazynowane. Kilka lat temu zainteresowanie kilkudziesięcioma takimi czołgami wyraziło polskie MON. Jednak wysłana do Hiszpanii delegacja oceniła wozy jako mocno zużyte i wymagające czasochłonnego i kosztownego remontu (Batalion Leopardów 2 dla Czech, 2022-05-17, Sukces holenderskich czołgistów, 2021-10-31).