Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ILA 2022: premiera Sky Warden NNbS

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, Nowe technologie, 23 czerwca 2022

W trakcie wystawy ILA 2022 po raz pierwszy prezentowany jest opracowany przez MBDA system Sky Warden NnbS do zwalczania bsl na krótkim i bardzo krótkim dystansie. System ten łączy 3 rodzaje efektorów, mających zmaksymalizować szanse porażenia bezzałogowców różnych klas.

Na potrzeby systemu Sky Warden opracowano pociski Enforcer SADM przeznaczone do zwalczania lekkich bsl

Sky Warden NnbS został zamontowany na lekkim pojeździe opancerzonym Enok 9.5. Do wykrywania celów powietrznych służy radar z zestawem 4 anten umożliwiających dookolną obserwację, jak również głowica optoelektroniczna.

Pierwszym z nich jest niewielki laser wysokiej mocy do zwalczania celów na bliskim dystansie. Wywodzi się on z systemu opracowywanego dla marynarki wojennej, który ma zostać zamontowany na niemieckiej fregacie Sachsen (F221) typu F124. Próby lasera dla Sky Warden odbędą się w przyszłym roku (Niemiecki wysokoenergetyczny laser , 2021-01-29).

Podstawowym sensorem Sky Warden do wykrywania celów powietrznych jest radar z 4 antenami / Zdjęcia: Dawid Kozdra

Drugim efektorem jest nowo opracowany pocisk Enforcer SADM (Small Anti Drone Missile). Wywodzi się on z pocisku kierowanego Enforcer i według przedstawicieli MBDA będzie służył do zwalczania średnich bsl. Na razie nieznany jest jednak jego zasięg. Pociski tego typu są przenoszone w dwóch modułach wyrzutni mieszczących 9 SADAM. Najcięższym typem uzbrojenia systemu Sky Warden NnbS mają być ppzr Mistral. Dzięki największemu zasięgowi pozwalają razić najbardziej oddalone bezzałogowce. Mają też służyć do rażenia innych obiektów, takich jak samoloty i śmigłowce.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.