Dzisiaj, 1 lipca 2022, w Świdniku podpisano umowę na dostawę śmigłowców wielozadaniowych Leonardo AW149 dla Lotnictwa Wojsk Lądowych.
Alessandro Profumo, prezes Leonardo, powiedział: Podpisana dzisiaj umowa jest kontynuacją wypełniania naszych obietnic wobec Polski w zakresie zaangażowania Leonardo na rzecz rozwoju lokalnych zakładów śmigłowców i polskiego łańcucha dostaw z korzyścią dla polskiego przemysłu. Umacniając naszą pozycję na polskim rynku, jako dostawca nowoczesnej techniki obronnej, jesteśmy dumni, że tym samym przyczyniamy się do stałego zwiększania bezpieczeństwa narodu polskiego oraz umacniania zdolności przemysłowych, które są fundamentalne dla odporności i suwerenności kraju.
Gian Piero Cutillo, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters, dodał: AW149, będący najbardziej nowoczesnym śmigłowcem, stanowi milowy krok naprzód w prawdziwie wielozadaniowej roli i zdolnościach rozwojowych, a także wydajnego zarządzania flotą i reagowania nowoczesnych sił zbrojnych w sytuacjach kryzysowych. Lokalizacja zdolności produkcyjnych i logistycznych tych nowych śmigłowców - co jednocześnie spełnia potrzeby Polski - umacnia wieloletnie i unikalne kompetencje PZL-Świdnik, którego profesjonalizm, w połączeniu z wyjątkowymi zdolnościami operacyjnymi AW149 zapewnią Polsce niezrównane korzyści.
Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik podkreślił: Posiadając pełne kompetencje w zakresie projektowania, rozwoju, kastomizacji i serwisowania śmigłowców, PZL-Świdnik udowadnia swoje przywództwo, kontynuując 70-letnie dziedzictwo i dorobek całego polskiego przemysłu lotniczego. Śmigłowce PZL-Świdnik i ich ogromne możliwości są mi dobrze znane jako oficerowi i byłemu żołnierzowi z doświadczeniem w kraju i za granicą. Dzisiaj, stojąc po drugiej stronie, reprezentując producenta śmigłowców dla wojska mam poczucie spełnienia obowiązku wobec obecnego i przyszłego pokolenia żołnierzy – jestem przekonany, że śmigłowce AW149 spełnią ich wymagające potrzeby.
Kontrakt, o wartości 8,25 mld zł brutto (ok. 1,76 mld euro), przewiduje dostawę 32 AW149 wraz z pakietem logistycznym, obejmującym zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt do obsługi naziemnej śmigłowców. Producent zapewni także kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostarczy nowoczesne symulatory i wyposażenie szkoleniowe. Dostawy śmigłowców zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.
Jak poinformował rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia MON ppłk Krzysztof Płatek, postępowanie na dostawę śmigłowców AW149 został przeprowadzone, zgodnie z art. 346 TFUE, w trybie negocjacji z jednym wykonawcą, co wynikało z przeprowadzonej oceny występowania PIBP i wiązało się z ustanowieniem potencjału przemysłowego.
Śmigłowce realizować będą zarówno zadania transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Ich Wyposażenie umożliwi również użycie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu ładunków i zaopatrzenia.
Konfiguracja AW149, w pełni odpowiadająca wymaganiom Sił Zbrojnych RP, obejmie m.in. systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie (7-62-mm km w kabinie i zasobniki z 12,7-mm km), pociski rakietowe – kierowane (klasy Hellfire – wybrany typ stanowi informację niejawną) i niekierowane (Hydra) oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu śmigłowca, może być montowane w kabinie lub na zewnętrznych punktach podwieszeń śmigłowca. Dostawy śmigłowców będą realizowane w latach 2023-2029 (Dialog na Perkoza, 2020-05-07).
PZL-Świdnik, w związku z zawartą umową uruchomi krajową linię produkcyjną tych nowych śmigłowców. Leonardo podejmie się dalszych inwestycji, ponad już poniesione od 2010 nakłady wynoszące około 1 mld PLN. Zgodnie z umową zakładane jest ustanowienie zdolności produkcyjno-obsługowo-naprawczych oraz potencjału PZL-Świdnik do ewentualnej dalszej modernizacji AW149 w przyszłości (AW149 dla Egiptu?, 2019-04-25).