Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzmożona aktywność Iranu na M. Czerwonym

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 11 lipca 2022

Podczas konferencji w Atenach minister obrony Izraela Beni Ganc poinformował, że obecna aktywność marynarki wojennej Iranu na Morzu Czerwonym jest największa od dekady. Przedstawił niedatowane zdjęcia satelitarne 4 irańskich okrętów wojennych, które według niego stale patrolują wody tego akwenu. Na M. Czarnym regularnie działają: okręt desantowy Hengam, 2 okręty pomocnicze Bandar Abbas i fregata typu Mudże. Według Ganca stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa żeglugi, w szczególności dla zbiornikowców przewożących ropę naftową.

Zdaniem Ganca obecność Irańczyków na Morzu Czarnym stanowi zagrożenie dla pokoju i stabilności na tym akwenie, a także na Morzu Śródziemnym / Zdjęcie: MO Izraela

Iran rozszerza swoją działalność na arenie morskiej. W ciągu ostatniego roku przejmował kontrolę nad tankowcami i je atakował. Dziś możemy potwierdzić, że Iran obrał za cel Morze Czerwone, a okręty wojenne patrolują południowe obszary tego akwenu – oznajmił Ganc.

Izraelski minister obrony z jednej strony uspokajał, a z drugiej ostrzegł, że Jerozolima monitoruje region i aktywność Iranu. Gdy zajdzie taka potrzeba, będzie interweniować w obronie swoich obywateli i interesów. Obecność Irańczyków – znanych z ataków i uprowadzania statków handlowych – ma być bezpośrednim zagrożeniem dla pokoju i stabilności na morzu, co może mieć wpływ również na sytuację w basenie Morza Śródziemnego.

Elementem próby rozciągnięcia kontroli nad częścią Morza Czerwonego było z pewnością rozmieszczenie u wybrzeży Erytrei okrętu–bazy Sawiz, kontrolowanego przez marynarkę wojenną Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W kwietniu 2021 jednostkę zaatakowano, przyczepiając miny magnetyczne do kadłuba poniżej linii wodnej. Izrael obawia się, że irańskie okręty będą prowadzić działania asymetryczne na wodach Morza Czerwonego, z których Pasdarani słyną. Może dochodzić do ponownego atakowania lub uprowadzania zbiornikowców. Do ostatniego takiego incydentu doszło w maju 2022, gdy irańskie okręty na wodach Zatoki Perskiej przejęły dwa statki przewożące ropę naftową. Ruch ten wobec jednostek pod grecką banderą spowodowany był zatrzymaniem irańskiej ropy u wybrzeży Grecji (Iran zatrzymał 2 greckie tankowce, 2022-05-28).

Ganc również ostrzegł również, że ostatnie testy irańskiej rakiety nośnej Zuldżana to kolejny powód do niepokoju, gdyż mogą być wykorzystywane do przenoszenia głowic bojowych, w tym nuklearnych. Mogą powstać międzykontynentalne rakiety balistyczne, zdolne dotrzeć aż do centrum Europy (Nowy irański kuter rakietowy, 2022-07-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.