Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Macedonia wysłała T-72 na Ukrainę

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 30 lipca 2022

Wczoraj, 29 lipca 2022, ministerstwo obrony Macedonii Północnej potwierdziło fakt wysłania czołgów podstawowych T-72 dla sił zbrojnych Ukrainy walczących z Rosjanami. Pierwsze doniesienia w tej sprawie pojawiły się w lokalnych mediach, które opublikowały materiał filmowy ukazujący kilka wojskowych lawet przewożących pojazdy w rejonie miejscowości Kriwa Pałanka w pobliżu granicy z Bułgarią.

Macedończycy pozyskali T-72A w 2001, gdy toczyli tzw. Konflikt w Tetowie z albańską mniejszością narodową / Zdjęcie: Armija na Republika Makedonija

Skopje przekaże Ukrainie bliżej nieokreśloną liczbę posowieckich czołgów. Według Military Balance 2022 flota czołgów składa się z 31 czołgów T-72A wchodzących w skład jedynego batalionu pancernego tamtejszych wojsk lądowych. Oficjalnie Macedonia Północna nie miała więcej czołgów podstawowych. Macedończycy pozyskali T-72A w 2001, gdy toczyli tzw. Konflikt w Tetowie z albańską mniejszością narodową.

Biorąc pod uwagę faktyczną sytuację, w której znalazł się Kijów i prośbę tamtejszego ministerstwa obrony, rząd zdecydował się, że część naszego potencjału zostanie przekazana Ukrainie – czytamy w oświadczeniu resortu obrony.

Potencjał pancerny wojsk lądowych ma nie ucierpieć w wyniku przekazania czołgów, ponieważ w toku jest modernizacja sił zbrojnych, aby spełniać standardy NATO, do którego Macedonia Północna przystąpiła w marcu 2021. Tymczasowo osłabi to jednak potencjał pancerny, ponieważ batalion czołgów ulegnie rozwiązaniu.

Resort nie przeznaczy jakichkolwiek dodatkowych środków na modernizację starszych czołgów zgodnie z Długoterminowym Planem Rozwoju Zdolności Obronnych (LTDCP) 2019–2028. Oznacza to, że Skopje będzie dążyć do pozyskania maszyn zachodnich.

Na podstawie analiz, rekomendacji i przyjętych planów wyposażenia Wojsk Lądowych Macedonii Północnej w nadchodzącym okresie przeprowadzona zostanie transformacja lub rozwiązanie batalionu czołgów, co będzie początkiem tworzenia nowoczesnych zdolności pancernych w ramach szerszej modernizacji wojska, która już się rozpoczęła – poinformował tamtejszy resort obrony (Macedonia Płn. odebrała pierwsze JLTV, 2022-07-27, Macedońska defilada, 2021-09-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.