Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3 satelity Glonass-M na orbicie

Astronautyka, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 grudnia 2009

Dziś udało się wprowadzić na docelowe orbity 3 - jedyne w tym roku - satelity rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS.

Satelity Glonass-M wyniosła rakieta nośna Proton-M, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur o 13:38 czasu moskiewskiego. Blok orbitalny oddzielił się 10 minut później. Po 3,5 h satelity znalazły się na docelowych orbitach. Na włączenie ich do systemu GLONASS potrzeba jeszcze 45 dni. Wówczas sygnałem nawigacyjnym systemu pokryte zostanie całe terytorium Rosji.

Glonass-M to zmodernizowane satelity Glonass, ze zmienionym systemem antenowym i resursem wydłużonym z 3,5 do 7 lat, a także drugą, cywilną częstotliwością nadawania sygnałów nawigacyjnych.

Na 2009 planowano co najmniej dwie misje umieszczenia po 3 satelitów na orbitach. Blok-40 miał zostać wystrzelony we wrześniu, a blok-41 w grudniu. Pierwszy start został po wielu perturbacjach przełożony ostatecznie na luty 2010 (Trzeci Glonass-M wrócił na Bajkonur). Tak więc w przyszłym roku powinny odbyć się 3 misje programu GLONASS, a na orbity ma trafić 9 nowych satelitów Glonass-M.

Zgodnie z przyjętym w sierpniu programem Globalnaja nawigacjonnaja sistiema, na orbitach roboczych powinny znaleźć się 24 satelity Glonass-M. Terytorium Rosji miało zostać pokryte sygnałem w 2008, a pełny globalny zasięg osiągnięty na początku 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.