Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że we wrześniu br. rozpoczął się proces System Integration Checkout (SICO, sprawdzenia i integracji systemu) dotyczący elementów systemu obrony powietrznej Wisła. Jego realizację nadzorują Warsztaty Techniki Lotniczej w Toruniu.
W procesie przyjęcia i wdrożenia systemu Wisła do SZ RP procedura SICO ma fundamentalne znaczenie. Jej pozytywny wynik jest niezbędny w przekazaniu zestawów do pododdziałów obrony powietrznej. Proces ten polega na inwentaryzacji dostaw i realizacji finalnego montażu sprzętu wojskowego. Dokonywane jest także pierwsze uruchomienie i testy poprawności funkcjonowania systemu. W ramach SICO będą pracować polskie i amerykańskie zespoły.
SICO jest podzielony na 3 etapy. W ramach pierwszego etapu w Toruniu dokonana zostanie ocena integracji wyrzutni M903A2 systemu Patriot. Drugi etap obejmie system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. Będzie on realizowany w 37. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej z Sochaczewa. W ostatnim etapie dokonane zostanie sprawdzenie kompletnego systemu Patriot IBCS, które również odbędzie się w Toruniu.
Wśród sprawdzanych elementów Wisły można wymienić m.in. stacje radiolokacyjne AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne CSS 8x8, transportery specjalne TS EPP (Electrical Power Plan), transportery TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz samochody transportowo-załadowcze GMT, stanowiska dowodzenia S-280 i czy radiolinie IFCN.
Cały proces ma się zakończyć w 2. kwartale 2023. Będzie stanowił krok milowy w osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwsze pododdziały używające zestawów Wisła. Podstawowa zdolność operacyjna ma być osiągnięta w 2023 po pozytywnym zakończeniu ćwiczenia certyfikacyjnego. Wcześniej zaplanowano etap szkolenia personelu i zgrywania pododdziałów.
Rozpoczęty proces SICO będzie miał przełożenie na inne programy modernizacji obrony powietrznej SZ RP. Wnioski i doświadczenia zdobyte w jego trakcie zostaną wykorzystane w realizacji II fazy programu Wisła, programie Narew i Pilica+.
Dla efektywnej realizacji SICO niezbędne było przeprowadzenie inwestycji. Wyremontowano infrastrukturę warsztatową i zbudowano budynek warsztatowy dostosowany do obsługi i napraw systemu Wisła. Docelowo Warsztaty Techniki Lotniczej w Toruniu staną się głównym centrum serwisowym dla polskich systemów obrony powietrznej (Sprzęt dla SZ RP za 4 mld PLN, 2022-09-06, Elementy Wisły już w Polsce, 2022-07-25).