Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczął się proces integracji Wisły

Obrona powietrzna, Ćwiczenia, 04 października 2022

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że we wrześniu br. rozpoczął się proces System Integration Checkout (SICO, sprawdzenia i integracji systemu) dotyczący elementów systemu obrony powietrznej Wisła. Jego realizację nadzorują Warsztaty Techniki Lotniczej w Toruniu.

Zakończenia procesu SICO należy się spodziewać w 2. kw. 2023 / Zdjęcie: MON

W procesie przyjęcia i wdrożenia systemu Wisła do SZ RP procedura SICO ma fundamentalne znaczenie. Jej pozytywny wynik jest niezbędny w przekazaniu zestawów do pododdziałów obrony powietrznej. Proces ten polega na inwentaryzacji dostaw i realizacji finalnego montażu sprzętu wojskowego. Dokonywane jest także pierwsze uruchomienie i testy poprawności funkcjonowania systemu. W ramach SICO będą pracować polskie i amerykańskie zespoły.

SICO jest podzielony na 3 etapy. W ramach pierwszego etapu w Toruniu dokonana zostanie ocena integracji wyrzutni M903A2 systemu Patriot. Drugi etap obejmie system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS. Będzie on realizowany w 37. Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej z Sochaczewa. W ostatnim etapie dokonane zostanie sprawdzenie kompletnego systemu Patriot IBCS, które również odbędzie się w Toruniu.

Wśród sprawdzanych elementów Wisły można wymienić m.in. stacje radiolokacyjne AN/MPQ-65, elektrownie polowe EPP, kabiny ECS/RIU (Engagment Control Station/Radar Interface Unit), wyrzutnie M903A2 i pociski rakietowe PAC-3MSE, kontenery startowe dla rakiet szkolnych, sprzęt kryptograficzny, ciągniki siodłowe specjalne CSS 8x8, transportery specjalne TS EPP (Electrical Power Plan), transportery TS LRPT (Large Repair Parts Transporter) oraz samochody transportowo-załadowcze GMT, stanowiska dowodzenia S-280 i czy radiolinie IFCN.

Cały proces ma się zakończyć w 2. kwartale 2023. Będzie stanowił krok milowy w osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwsze pododdziały używające zestawów Wisła. Podstawowa zdolność operacyjna ma być osiągnięta w 2023 po pozytywnym zakończeniu ćwiczenia certyfikacyjnego. Wcześniej zaplanowano etap szkolenia personelu i zgrywania pododdziałów.

Rozpoczęty proces SICO będzie miał przełożenie na inne programy modernizacji obrony powietrznej SZ RP. Wnioski i doświadczenia zdobyte w jego trakcie zostaną wykorzystane w realizacji II fazy programu Wisła, programie Narew i Pilica+.

Dla efektywnej realizacji SICO niezbędne było przeprowadzenie inwestycji. Wyremontowano infrastrukturę warsztatową i zbudowano budynek warsztatowy dostosowany do obsługi i napraw systemu Wisła. Docelowo Warsztaty Techniki Lotniczej w Toruniu staną się głównym centrum serwisowym dla polskich systemów obrony powietrznej (Sprzęt dla SZ RP za 4 mld PLN, 2022-09-06, Elementy Wisły już w Polsce, 2022-07-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.