Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Najnowszej generacji BMS Jaśmin na WSF

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 października 2022

Podczas Warsaw Security Forum 2022 swoje propozycje dla wojska zaprezentował Teldat, który oferuje szereg rozwiązań z zakresu wojskowego ICT (Information and Communications Technology). Sztandarowym produktem przedsiębiorstwa jest Sieciocentryczna Platforma Teleinformatyczna Jaśmin – Wielodomenowy System Systemów Zarządzania Walką i Łączności. Na WSF zaprezentowano m.in. BMS Jaśmin – System Zarządzania Walką i Łączności Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny, w którym wprowadzono nowe elementy.

Elementy systemu BMS Jaśmin w najnowszej generacji / Zdjęcie: Dawid Kozdra

Jak poinformowali przedstawiciele Teldatu najnowsza odmiana BMS Jaśmin została wykonana: z najbardziej wydajnych i niezawodnych komponentów sprzętowych, w najnowszych standardach ICT oraz zbadana na zgodność z aktualnymi wymaganiami norm wojskowych. Ponadto modułowa architektura systemu BMS Jaśmin pozwala na zoptymalizowanie i dostosowanie wyposażenia pod kątem docelowej platformy pokładowej. Dzięki temu system ten może być montowany na różnego rodzaju pojazdach wojskowych (m.in. czołgach podstawowych, bwp lub transporterach), jednostkach pływających i statkach powietrznych. Może też znaleźć zastosowanie w różnego rodzaju mobilnych pododdziałach i oddziałach, a także służbach publicznych.

W skład systemu wchodzi oprogramowanie (Zautomatyzowany System Zarządzania Walką Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny – BMS C3IS Jaśmin), pokładowy Węzeł Teleinformatyczny – integrator WAN Access Box, Komputerowe Terminale Taktyczne oraz System Zarządzania Jaśmin.

Dzięki BMS Jaśmin możliwe jest wsparcie dowodzenia pododdziałami, ich działania i współdziałania, co ułatwia m.in. automatyczna wymiana danych z systemami dowodzenia wyższego i niższego szczebla, a także Systemem Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego, w tym TZKOP – JFSS Jaśmin. System tego typu pozwala uzyskać przewagę informacyjną na szczeblu taktycznym i zapewnić świadomość sytuacyjną wojsk (chociażby poprzez tzw. Blue Force Tracking). Charakteryzuje się także modułową budową, co umożliwia łatwe dodawanie i odejmowanie poszczególnych elementów (usług i funkcjonalności). Z kolei dzięki zgodności z NATO-wskimi standardami interoperacyjności może być integrowany i współpracować z innymi systemami. Producent deklaruje jednocześnie gotowość do integracji Jaśmina z zamawianymi przez MON systemami uzbrojenia, jak również z zagranicznymi systemami dowodzenia pozyskiwanymi przez resort obrony.

W ofercie przedsiębiorstwa poza wyżej wymienionymi pozostają także inne rozwiązania platformy Jaśmin:

- SWD C3IS Jaśmin – Wielodomenowy Zautomatyzowany System Systemów Zarządzania Walką na wszystkich poziomach dowodzenia i działań wojsk, zasadniczy komponent platformy Jaśmin, przeznaczony do zarządzania walką na poziomie operacyjnym i taktycznym. Jego głównym elementem jest z kolei zakupiony przez Sił Zbrojne RP system HMS C3IS Jaśmin;

- HMS Jaśmin – System Zarządzania Walką i Łączności Poziomu Operacyjnego / Taktycznego;

- DSS Jaśmin – System Zarządzania Walką i Łączności Żołnierza;

- JFSS Jaśmin – System Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego, w tym TZKOP (Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego);

- SZK Jaśmin – Wielośrodowiskowy Zautomatyzowany System Zarządzania Kryzysowego;

- CID Jaśmin – Serwer Identyfikacji Bojowej;

- IEG Jaśmin – brama bezpiecznej wymiany informacji, zapewniająca zautomatyzowany i bezpieczny transfer danych pomiędzy systemami o różnej klasyfikacji przetwarzanych informacji;

- Web Portal Jaśmin – scentralizowany portal umożliwiający tworzenie np. Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO);

- System Zarządzania Jaśmin – kompleksowy system obsługi, zarządzania, monitoringu i konfiguracji urządzeń, modułów i oprogramowania platformy Jaśmin, a także jej elementów funkcjonalnych.

Implementacja Jaśmina jest możliwa także na produkowanych przez Teldat najnowszej generacji Węzłach Teleinformatycznych WTi w wersji kontenerowej i przenośnej. Ponadto Teldat jest dostawcą routerów do amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot, które trafiają do klientów na całym świecie. W wyniku owocnej współpracy z Raytheonem koncern przyznał Teldatowi w lipcu br. kolejne prestiżowe wyróżnienia Premier Award za współpracę w 2021 r. i szczególne osiągnięcia w kategoriach: Zarządzanie Biznesem / Obsługa Klienta i Współpraca (Teldat z nagrodą Premier Award, 2022-07-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.