Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa wersja BMS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 marca 2017

Inżynierowie Teldatu opracowali najnowszą wersję kompleksowego sieciocentrycznego Systemu Zarządzania Walką Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny, BMS Jaśmin.

Bydgoski Teldat zaprezentował najnowszą generację Systemu Zarządzania Walką Batalionu, Kompanii, Plutonu i Drużyny, BMS Jaśmin / Zdjęcia: Teldat

Najnowsza generacja BMS Jaśmin składa się z nowoczesnego i certyfikowanego przez NATO oprogramowania wsparcia dowodzenia oraz specjalistycznego sprzętu wojskowego, które charakteryzują się innowacyjnymi zdolnościami, zoptymalizowanymi gabarytami, wysoką wydajnością i zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie środowiskowa (Konsorcjum BMS dla Sił Zbrojnych RP, 2015-08-12). Głównymi komponentami tego rozwiązania są:

- oprogramowanie Systemu Zarządzania Walką, BMS C3IS Jaśmin, które zapewnia np. istotne wsparcie dowodzenia pododdziałami, ich działanie i współdziałanie m.in. poprzez skuteczną i sprawdzoną współpracę oraz automatyczną wymianę danych z systemami wspomagającymi procesy dowodzenia szczebla wyższego (np. eksploatowanym w Siłach Zbrojnych RP Systemem Zarządzania Walką Korpusu, Dywizji i Brygady, HMS Jaśmin) oraz niższego (którym z powodzeniem mógłby być np. System Zarządzania Walką Poziomu Indywidualnego Żołnierza, DSS Jaśmin). Oprogramowanie to umożliwia również osiągnięcie przewagi informacyjnej na szczeblu taktycznym i tym samym tworzenie i istotne polepszenie świadomości sytuacyjnej jednostek np. poprzez natychmiastową i skuteczną dystrybucję informacji o zagrożeniach. BMS C3IS Jaśmin zapewnia także bieżące zobrazowanie sytuacji taktycznej oraz śledzenie wojsk własnych i sprzymierzonych do poziomu indywidualnego żołnierza;

- pokładowy Węzeł Teleinformatyczny – integrator WAN Access Box (WAB), który stanowi nowoczesną, wydajną, mobilną oraz wielousługową infrastrukturę teleinformatyczną wykonaną w technologii IPv6 i jednocześnie zapewnia efektywną obsługę łączności wewnątrz pojazdu. Ponadto integruje on wiele usług, w tym w zakresie wsparcia dowodzenia i działania wojsk oraz urządzenia sieciowe, a także wszystkie dostępne na pokładzie środki łączności, media transmisyjne, czujniki, uzbrojenie i urządzenia końcowe;

- Komputerowy Terminal Taktyczny T12”, który jest mobilnym komputerem taktycznym, dedykowanym dla użytkowników końcowych BMS Jaśmin, w tym do obsługi oprogramowania BMS C3IS Jaśmin;

- Terminale VIS, które przeznaczone są dla członków załogi i umożliwiają im łączność we wnętrzu pojazdu. Ich konstrukcja umożliwia także pracę na zewnątrz pojazdu poprzez sieć bezprzewodową WiFi lub integrację z radiostacją osobistą. W razie potrzeby zapewniają one również możliwość obsługi dedykowanego dla tego typu terminala oprogramowania BMS C3IS Jaśmin.

Od lat BMS Jaśmin poddawany jest najbardziej kompleksowym testom w środowisku interoperacyjnym, m.in. podczas ćwiczeń międzynarodowych organizowanych przez US Army (Combined Endeavor i Bold Quest) i NATO (NATO CWID i NATO CWIX), a także w kraju, np. podczas prowadzonych w 2010 ćwiczeń Aster i Borsuk. Rozwiązanie jest też wykorzystywane m.in. przez Akademię Sztuki Wojennej (wcześniej AON) i Wojskową Akademię Techniczną w realizacji procesów dydaktyczno-naukowych, w tym ćwiczeń wojskowych. 
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.