Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Konsorcjum BMS dla Sił Zbrojnych RP

Przemysł zbrojeniowy, 12 sierpnia 2015

Asseco Poland, Teldat, Siltec, Enigma, CMGI i Wojskowa Akademia Techniczna zawiązały konsorcjum, które oferować będzie System Zarządzania Walką dla Sił Zbrojnych RP.

Rysunek: Konsorcjum BMS

W postępowaniu na dostawę taktycznego Systemu Zarządzania Walką (ang. Battlefield Management System, BMS) dla Sił Zbrojnych RP mogą wziąć udział tylko podmioty krajowe, które będą odpowiedzialne za produkcję, modernizację oraz obsługę rozwiązania. Ograniczając postępowanie wyłącznie do podmiotów krajowych, Ministerstwo Obrony Narodowej kierowało się ochroną podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (SZWSB dla Rosomaka, 2015-07-10).

Asseco Poland, Teldat, Siltec, Enigma, CMGI i Wojskowa Akademia Techniczna zawiązały konsorcjum, które oferować będzie MON nowoczesny System Zarządzania Walką (ang. Battlefield Management System, BMS). Narodowe Konsorcjum BMS powstało w odpowiedzi na rozpoczęty przez proces modernizacji i informatyzacji polskiego wojska.

W obecnej sytuacji geopolitycznej dla bezpieczeństwa Polski ważne jest zapewnienie Siłom Zbrojnym rozwiązania, które istotnie zwiększy ich zdolności bojowe oraz wpłynie na rozwój krajowego przemysłu obronnego. System Zarządzania Walką, w dobie cyfryzacji wojny, jest jednym z kluczowych wojskowych systemów teleinformatycznych, służącym do zarządzania walką na szczeblu taktycznym. Wspiera proces dowodzenia i łączności pomiędzy sztabem, a załogami wszelkiego rodzaju pojazdów bojowych, w tym KTO Rosomak. Informacje z pola walki są w czasie rzeczywistym przekazywane do dowództwa, które może na bieżąco korygować podjętą taktykę. Rozwiązanie może pracować samodzielnie, jak również stanowić podstawę do budowy kolejnych systemów.

Powołanie narodowego Konsorcjum BMS stwarza olbrzymie szanse na wyposażenie polskiej armii w system teleinformatycznego wspomagania dowódców i żołnierzy na polu walki, który istotnie zwiększy ich zdolności do dowodzenia, rażenia i przetrwania na polu walki – powiedział prof. Andrzej Najgebauer, Kierownik Zespołu Badawczego Modelowania, Symulacji i Informatycznego Wspomagania Decyzji w Sytuacjach Konfliktowych i Kryzysowych w Wojskowej Akademii Technicznej. Wieloletnie doświadczenie zespołu naukowego w modelowaniu, symulacji i wspomaganiu decyzji w sytuacjach konfliktowych z Instytutu Systemów Informatycznych, Wydziału Cybernetyki WAT może również przyczynić się do sukcesu tego przedsięwzięcia. Moim zdaniem produkty oraz doświadczenie, którym dysponuje konsorcjum sprawia, że jesteśmy odpowiednim dostawcą BMS dla polskich Sił Zbrojnych – dodał prof. Najgebauer.

Konsorcjum BMS łączy osiągnięcia polskich przedsiębiorstw i kapitał wiedzy Wojskowej Akademii Technicznej. Konsorcjum posiada ogromne doświadczenie, m.in. w zakresie BMS, łączności, bezpieczeństwa oraz ochrony informacji, jak również integracji, wieloletniego utrzymania i rozwoju rozwiązań teleinformatycznych.

Na czele konsorcjum stanęło Asseco Poland, największe polskie przedsiębiorstwo zajmujące się technologiami informacyjnymi, ze stabilną pozycją rynkową oraz wieloletnim doświadczeniem w realizacji skomplikowanych projektów informatycznych na dużą skalę. – Jesteśmy uznanym dostawcą rozwiązań dla polskich służb mundurowych, ale także dla instytucji i agencji NATO oraz EU. Ponadto angażujemy się w nowatorskie projekty, w ramach których możemy brać udział w programach badawczych i tworzyć technologie przyszłości. Przykładem są m.in. programy kosmiczne, realizowane dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także projekty na rzecz agencji Frontex – powiedział Przemysław Borzestowski, wiceprezes Zarządu Asseco Poland.

– Znamy i rozumiemy potrzeby polskich Sił Zbrojnych w zakresie zdolności, jakie powinien zapewnić nowoczesny, zautomatyzowany system dowodzenia na szczeblu taktycznym. Posiadamy wiedzę, umiejętności i pełną gotowość techniczną, aby dostarczyć Wojsku Polskiemu produkt najwyższej jakości, wewnętrznie spójny programowo i sprzętowo oraz zunifikowany w tym zakresie z wieloma tysiącami specjalistycznych rozwiązań teleinformatycznych z powodzeniem wykorzystywanych w WP. Ponadto mamy odpowiednie kompetencje, żeby obsługiwać i modyfikować ten wyrób na najwyższym poziomie i zgodnie z potrzebami – stwierdził Kierownik Zespołu Ekspertów CMGI prof. dr hab. inż. Janusz Kręcikij.

Teldat posiada autorski produkt , BMS Jaśmin. Jest to rozwiązanie, które było przez lata dynamicznie dopasowywane pod względem funkcjonalnym oraz technologicznym do potrzeb polskiej armii. Zostało ono sprawdzone podczas ćwiczeń wojskowych, tak polskich, jak i międzynarodowych. Nad produktem narodowego BMS aktywnie pracujemy już od 2006. Posiadamy wersję producencką tego systemu od dawna, czego najlepszym dowodem były testy przeprowadzone w 2010 podczas ćwiczenia Aster , a następnie Borsuk, gdzie nasz produkt, jako jedyny spełniał wszystkie wymagania Sił Zbrojnych RP, co m.in. potwierdzało MON w swoich opiniach. Przez wiele lat z powodzeniem poddawano go też najbardziej kompleksowym testom, także podczas ćwiczeń międzynarodowych Combined Endeavor, NATO CWID/CWIX i Bold Quest. Wielokrotnie występował tam, jako jedyne polskie rozwiązanie oraz jedyne, które było zaimplementowane w pojeździe i poddawane testom mobilnym – powiedział dr inż. Henryk Kruszyński, prezes Zarządu Teldat (Sieciocentryczność w Czarnej Dywizji, 2010-05-28).

Podczas ćwiczeń Aster zostały z pozytywnym wynikiem przetestowane również środki ochrony kryptograficznej, opracowane przez przedsiębiorstwo Enigma, posiadające Certyfikaty Ochrony Kryptograficznej do klauzuli POUFNE, NATO CONFIDENTIAL, CONFIDENTIEL UE włącznie, wydane przez Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego SKW oraz Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW. W narodowym projekcie Systemu Zarządzania Walką Enigma odpowiedzialne jest za opracowanie i wykonanie podsystemu ochrony kryptograficznej (Polski szyfrator IP z certyfikatem, 2014-05-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.