W porcie lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy oddano do użytku nowy hangar dla statków powietrznych z segmentu lotnictwa ogólnego i biznesowego. Obiekt ma powierzchnię 3756 m² i może pomieścić do 20 statków powietrznych, w tym niewielkie odrzutowce.
Nowy hangar został wybudowany przez inwestora, spółkę General Aviation Airbase wraz z portem lotniczym Gdańsk w związku z rosnącymi potrzebami lotnictwa ogólnego i biznesowego oraz perspektywą dalszego rozwoju tych gałęzi lotnictwa w Polsce.
Poza przestrzenią dla samolotów w budynku znajduje się komfortowy salonik dla pasażerów, wyposażony w panoramiczne okna pozwalające oczekującym na lot na oglądanie płyty lotniska i startujących samolotów. W obiekcie znalazły się również pomieszczenia biurowe, sanitarne, beirfing room i pomieszczenia magazynowe. Hangar wyposażono też nowoczesny sprzęt do obsługi statków powietrznych i elektryczny zdalnie sterowany holownik.
– Oddajemy właścicielom samolotów nowoczesny obiekt wraz z otoczeniem do ich użytku operacyjnego. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, który był bardzo oczekiwany przez naszych klientów. Uważamy, że po pandemii prywatne samoloty są uzupełnieniem oferty dla podróży biznesowych i turystycznych. Liczymy na rozwój ruchu general aviation na naszym lotnisku – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes portu lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy (Lipiec wszechczasów w Gdańsku , 2022-08-11).
Użytkownicy hangaru mogą skorzystać z dedykowanej obsługi naziemnej, w tym transportu załóg i pasażerów komfortowym samochodem elektrycznym. W celu połączenia nowego hangaru z pozostałą infrastrukturą lotniskową wybudowana została też płyta postojowa dla samolotów i droga kołowania. Wszystkie inwestycje zostały zrealizowane w standardzie wymagań dla infrastruktury użytkowanej w warunkach ILS kat. III B wraz z odpowiednią instalacją elektryczną i oświetleniem nawigacyjnym.
– Nowoczesna infrastruktura dla lotnictwa General Aviation to podążanie za trendami oraz oczekiwaniami właścicieli statków powietrznych, załóg i pasażerów. Gdańsk ma ogromny potencjał dla rozwoju lotnictwa biznesowego, a my zapewniamy temu odpowiednie zaplecze – dodałą Anna Fiedoruk, członek zarządu General Aviation Airbase.
Budowa hangaru i infrastruktury znajdującej się w jego otoczeniu trwała dwa lata. Korzystanie z obiektu możliwe jest po wcześniejszym zgłoszeniu e-mailowym lub telefonicznym.