Wczoraj, 2 stycznia 2022, w siedzibie Agencji Uzbrojenia MON zorganizowano uroczystość przekazania obowiązków na stanowiskach Szefów Rejonowych Przedstawicielstw Wojskowych (RPW). Tym samym – w ramach reorganizacji – zmniejszyła się ich liczba z dotychczasowych 12 do 5.
Zmiany mają na celu osiągnięcie porównywalnych stanów etatowych w przedstawicielstwach i zbliżonej odpowiedzialności terytorialnej, a także pozyskanie w wyniku reorganizacji stanowisk przeznaczonych do prowadzenia procesów nadzorowania jakości sprzętu wojskowego poprzez ograniczenie stanowisk administracyjnych. Powinno to wpłynąć na zwiększenie efektywności działań prowadzonych przez Rejonowe Przedstawicielstwa Wojskowe.
W związku z powyższym, po reorganizacji działalność będą kontynuowały: 3 RPW w Radomiu, 7 RPW w Bydgoszczy, 15 RPW w Warszawie, 20 RPW we Wrocławiu oraz 149 RPW w Rzeszowie. Jednostki, które pozostały, przejęły zadania i odpowiedzialność terytorialną rozformowanych przedstawicielstw, a pracownicy oraz żołnierze z rozformowanych RPW dalej pracują i pełnią służbę w jednostkach będących ich następcami prawnymi. Wraz z reorganizacją RPW im szefom wręczono akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
Rejonowe Przedstawicielstwa Wojskowe są jednostkami organizacyjnymi, od 1 stycznia 2022 podległymi Agencji Uzbrojenia, odpowiedzialnymi za nadzorowanie jakości pozyskiwanego przez Siły Zbrojne RP sprzętu wojskowego i wyrobów obronnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz postanowieniami umów, a także realizacją procesu rządowego zapewnienia jakości na rzecz innych państw NATO. RPW nadzorują realizację umów, biorą udział w procesach rozpatrywania reklamacji. Sporządzają też, na potrzeby Szefa Agencji Uzbrojenia, analizy i opinie oraz prowadzą ocenę funkcjonowania systemu zarządzania jakością dostawców (Zmiany organizacyjne w Żelaznej Dywizji, 2022-12-30).