18. Dywizja Zmechanizowana poinformowała w mediach społecznościowych o osiągnięciu docelowej struktury przez dwie brygady wchodzące w jej skład. Odbyło się to w momencie podpisania przez dowódcę dywizji gen. bryg. Arkadiusza Szkutnika protokołu przekazania 1. batalionu czołgów z Żurawicy 19. Brygadzie Zmechanizowanej.
Batalion do tej pory był podporządkowany 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Od teraz 19. i 21. Brygada składają się z 4 batalionów ogólnowojskowych. W 19. Brygadzie są 2 bataliony czołgów i 2 bataliony zmechanizowane, a w 21. Brygadzie 3 bataliony strzelców podhalańskich (zmechanizowane) i batalion piechoty górskiej. Na docelową strukturę czterobatalionową czeka jeszcze 1. Warszawska Brygada Pancerna.
Należy jednak pamiętać, że obie brygady są obecnie uzbrojone w przestarzały sprzęt. Są to zmodyfikowane czołgi T-72M1R i PT-91, a także BWP-1. Docelowego uzbrojenia brygad można się spodziewać nie wcześniej niż za 4-5 lat, kiedy do Polski dotrą zamówione w USA czołgi Abrams i planowane do zakupu ciężkie bwp. W przypadku tych ostatnich perspektywa czasowa jest jeszcze dłuższa – o ile dojdzie do zakupu. Innym problemem jest również ukompletowanie wspomnianych pododdziałów. Szacuje się, że średnie ukompletowanie pododdziałów w Wojskach Lądowych to ok. 60%, co jest poważnym ograniczeniem dla zdolności i istotnie wydłuża czas osiągnięcia gotowości przez jednostki (Zgoda na M1A1 dla WP z wielkim pakietem amunicji, 2022-12-07, 18. Dywizja testuje AS21, 2022-10-20, Przygotowania MON do utworzenia kolejnej dywizji, 2022-09-18).