Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stabilny, szwajcarski eksport

Przemysł zbrojeniowy, 11 lutego 2010

Szwajcarski resort gospodarki opublikował dane o ubiegłorocznym eksporcie broni i sprzętu wojskowego. Jego wartość zamknęła się kwotą 727,7 mln CHF (682 mln USD).

</span>Od lat eksportowymi hitami szwajcarskiego przemysłu zbrojeniowego są szkolne samoloty Pilatusa oraz broń strzelecka. Wzrastające ostatnio znaczenie ma jednak działalność spółki Mowag, należącej obecnie do General Dynamics European Land Systems (GDELS), twórcy takich pojazdów jak transportery kołowe rodziny Piranha, opancerzone ciężarówki Duro czy samochody patrolowe Eagle. Te ostatnie, w wersji IV zostały zakupione m.in. w liczbie 223 egz. przez Bundeswehrę, z opcją na ok. 450 następnych. Pojazdy są produkowane przez niemieckie zakłady GDELS, ale również macierzystą fabrykę Mowaga w Kreuzlingen, a związany z tym obrót, włączany jest do wielkości szwajcarskiego eksportu specjalnego / Zdjęcie: GDELS

Szwajcaria dostarczyła odbiorcom zagranicznym w 2009 uzbrojenie i wyposażenie wojskowe o wartości 727,7 mln CHF, czyli o 5,7 mln większej niż rok wcześniej. Jest to bardzo pozytywny wynik, zważywszy na zmniejszenie całego szwajcarskiego eksportu o 13,5%. Jest to jednak skutek realizowania umów, podpisanych jeszcze przed kryzysem. Władze Szwajcarii wskazują, że obecna sytuacja ekonomiczna da się odczuć dopiero w ciągu najbliższych lat.

W 2009 największym odbiorcą szwajcarskich produktów specjalnych były Niemcy, które odebrały sprzęt (głównie pojazdy opancerzone) o wartości 137 mln CHF. Na drugim miejscu uplasowała się Arabia Saudyjska, do której dostarczono 8 artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych, wraz z amunicją, o wartości 132 mln CHF. Trzecim co do wielkości importerem okazała się Wielka Brytania, sprowadzając amunicję, granaty ręczne i proch o wartości 65 mln CHF.

Dwie trzecie szwajcarskiego eksportu trafiło w ubiegłym roku do państw europejskich, 24% do krajów azjatyckich i 10% na oba kontynenty amerykańskie. Łącznie zrealizowano dostawy do 74 państw.

W wyniku decyzji rządu z wiosny 2009, Szwajcaria nie będzie sprzedawać broni do Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Pakistanu. Nadal będzie realizować podpisane już umowy oraz zaopatrywać kontrahentów w amunicję i części zamienne.

Szwajcaria bardzo restrykcyjnie podchodzi do zasady nie sprzedawania wyposażenia wojskowego do krajów, zaangażowanych w konflikty zbrojne. Jest to w istocie warunkiem utrzymania poparcia społecznego dla eksportu specjalnego. Grupy pacyfistyczne już trzykrotnie podejmowały próby jego zakazania, nie odnosząc jednak sukcesu (zobacz: Szwajcaria nadal eksporterem broni).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.