Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

6 okrętów Viana do Castelo dla Portugalii

Marynarka wojenna, Przemysł stoczniowy, 05 czerwca 2023

MO Portugalii poinformowało 2 czerwca 2023, że ruszył przetarg na dostawę 6 zmodyfikowanych okrętów patrolowych typu Viana do Castelo dla Marinha Portuguesa. Dołączą one do 4 takich jednostek pozostających w służbie. Do przetargu zaproszono stocznie z państw Unii Europejskiej i członków NATO. W ciągu 33 dni mają wpłynąć oferty, które zostaną poddane ocenie i skierowane do następnego etapu. Będą nim negocjacje bezpośrednie, do których przejdą 3 najlepsze oferty. Z nich wyłonione zwycięskie przedsiębiorstwo.

Do tej pory Portugalczycy zamówili 4 patrolowce typu Viana do Castelo zbudowane w dwóch transzach / Zdjęcie: Diego Delso / Wikimedia Commons

Początek budowy pierwszego okrętu zaplanowano na 12 miesięcy od podpisanej umowy, której wartość szacuje się na kwotę ok. 300 mln EUR. Pierwsza jednostka ma trafić do odbiorcy w 2026, 3 kolejne oddawane będą rok po roku, zaś 2 ostatnie – w 2030. Dwie pierwsze mają już swoje nazwy: Funchal i Aveiro.

Jednostki Viana do Castelo powstały w ramach programu NPO2000 (Navios de Patrulha Oceânica) celem zastąpienia przestarzałych już wówczas korwet typów João Coutinho i Baptista de Andrade oraz patrolowców typu Cacine. Pierwsze 2 – Viana do Castelo i Figueira da Foz - powstały w stoczni Estaleiros Navais de Viana do Castelo (ENVC). 2 kolejne - Sines i Setúbal – zbudowano w stoczni West Sea Estaleiros Navais (czyli tej samej, która przekształciła się z ENVC).

Transza nr 3 liczyć będzie 6 okrętów, które mają być bardziej wielozadaniowe niż te pochodzące z dwóch poprzednich. Będą charakteryzować się długością 83,1 m, szerokością 12,95 m i wypornością 1850 t. Do ich zadań będą należeć działania typu ZOP, a ponadto niektóre z nich (o ile nie wszystkie) będą mogły realizować działania rozpoznawcze i minowe. Różnić się będą również uzbrojeniem.

Na pokładzie znajdzie się moduł artyleryjski Marlin WS z pojedynczą armatą automatyczną Mk44 Bushmaster kal. 30 mm, wyrzutnia torped Mark 32, system wyrzutni min morskich Mk55 Mod 2, 2 zsmu Protector RWS i bliżej nieokreślona liczba wkm M2 kal. 12,7 mm. Podczas operacji morskich będą współpracować ze śmigłowcami i bsl (NRP Setúbal w linii, 2019-01-02).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.