Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Portugalia rezygnuje z patrolowców

Marynarka wojenna, 27 grudnia 2013

Oszczędności budżetowe zmusiły Marinha Portuguesa (marynarkę wojenną Portugalii) do porzucenia planów budowy kolejnych pełnomorskich okrętów patrolowych typu Viana do Castelo.

Zdjęcie: MO Portugalii

Budowane w ramach programu Navios de Patrulha Oceânica (NPO2000), okręty patrolowe typu Viana do Castelo miały pozwolić Marinha Portuguesa na wycofanie ze służby korwet typu Baptista de Andrade i João Coutinho. Patrolowce miały w przyszłości służyć na wodach Oceanu Atlantyckiego, strzegąc portugalskich wód terytorialnych i wyłącznej strefy ekonomicznej.

Program NPO2000 zakładał budowę i przekazanie Marinha Portuguesa nawet 8 jednostek typu Viana do Castelo. Do tej pory zbudowano 2 z nich: NRP Viana do Castelo (P360, na zdjęciu) i NRP Figueira da Foz (P361). Konieczność dokonania cięć budżetowych zmusiła resort obrony w Lizbonie do porzucenia, przynajmniej na najbliższe lata, planów przyjęcia do służby zamówionych już: Sines, Ponta Delgada, Funchal i Aveiro.

Zanim Lizbona podjęła decyzję o zawieszeniu programu NPO2000, producent patrolowców, przedsiębiorstwo stoczniowe Estaleiros Navais de Viana do Castelo (ENVC), rozpoczęło już przygotowania, w tym zabezpieczanie bazy materiałowej, dla potrzeb budowy wspomnianych jednostek. Niewykluczone więc, że ENVC podejmie teraz próbę zainteresowania innych państw nabyciem Viana do Castelo (Viana do Castelo dla Urugwaju?, 2012-11-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.