Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

iMUGS zakończony sukcesem

Bezzałogowce, Nowe technologie, 09 czerwca 2023

Konsorcjum pod przewodnictwem Milrem Robotics, biorące udział w europejskim programie integrated Modular Unmanned Ground System (iMUGS) zrealizowało wszystkie zadania ujęte w kontrakcie z końca 2020. Według oficjalnego komunikatu projekt zintegrowanego, modułowego robota spełnił założenia operacyjne i techniczne i został dostarczony Komisji Europejskiej.

Doświadczenia zdobyte w czasie iMUGS mogą zostać wykorzystane w przyszłej implementacji naziemnych i powietrznych bezzałogowców w siłach zbrojnych państw członkowskich NATO / Zdjęcie: Milrem Robotics

Projekt zainicjowany niespełna 3 lata temu został sfinalizowany w maju 2023. Jego wartość to 32,6 mln EUR. Zakończenie iMUGS jest uznawane za kamień milowy w rozwijaniu bezzałogowców i współpracy między 7 zaangażowanymi w projekt państwami oraz 13 podmiotami przemysłowymi.

iMUGS skutkował opracowaniem europejskiej architektury lądowych i powietrznych bezzałogowców, wyposażenia dowodzenia, kierowania i łączności, sensorów, ładunków i algorytmów. W czasie trwania projektu organizowano cykliczne próby odbywające się w państwach uczestniczących w iMUGS, w tym Estonii, Łotwie, Finlandii, Belgii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Udało się w ich trakcie udowodnić, że bezzałogowce pełnią kluczową rolę w środowisku wojskowym i różnych scenariuszach. Wytyczają też drogę pod dalszą implementację tego typu systemów i ich użycie w przyszłości.

Państwa Unii Europejskiej dzięki iMUGS uzyskają ścieżkę do osiągnięcia lepszych zdolności do odpowiedzi na zagrożenia militarne i pojawiające się wyzwania. Przyczyni się to do polepszenia efektywności i skuteczności operacji poprzez sprawniejszą koordynację zasobów i współpracę jednostek załogowych i bezzałogowych wyposażonych w łączność cyfrową. Poprawie ma ulec także świadomość sytuacyjna wojsk oraz konkurencyjność i reputacja przemysłu UE.

Wiodącą rolę w projekcie pełniła estońska Milrem Robotics, która koordynowała działania. Poza nią w iMUGS były zaangażowane przedsiębiorstwa i placówki badawcze, takie jak Latvijas Mobilais Telefons (LMT), Talgen Cybersecurity, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defence, Bittium, Insta Advance, SOL1, dotOcean, GMV Aerospace and Defence i belgijska Królewska Akademia Wojskowa (École royale militaire, EDGE przejmuje Milrem Robotics, 2023-02-16).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.