Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

iMUGS II opóźniony

Bezzałogowce, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 09 lipca 2022

Według informacji opublikowanych przez Janes następca projektu zintegrowanego modułowego bezzałogowego systemu naziemnego (iMUGS), finansowanego z Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF, European Defence Fund) będzie opóźniony o rok. Projekt ma się zakończyć w latach 2028–2029.

Robot bojowy Type-X zintegrowano też z wieżą John Cockerill CPWS II. Docelowo wozy tego typu mają być zintegrowane także z innymi, wyspecjalizowanymi modułami zadaniowymi / Zdjęcia: Milrem Robotics.

Następca projektu iMUGS znajdzie się w agendzie działań na 2024 – powiedział Martin Jõesaar, szef biura projektu iMUGS w Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych. Zaproszenie do przedstawienia projektów nastąpi więc za 2 lata, następnie zostanie utworzone konsorcjum, a zwycięzcę poznamy w 2025. Jest to nieco późniejszy termin, niż się spodziewano.

Podjęta decyzja jest potwierdzeniem informacji z 13 kwietnia, według których Unia Europejska rozważała opóźnienie projektu następcy iMUGS – nieoficjalnie nazywanego iMUGS II – o rok lub dłużej, aby nadać priorytet wysiłkom nad wspólnym europejskim czołgiem podstawowym.

Postanowiono więc położyć nacisk na dalszy rozwój platform załogowych kosztem autonomicznych pojazdów służących wsparciu czołgów na polu walki. Okazało się również, że do programu ma przystąpić kilka nowych krajów, a budżet ma zostać znacznie powiększony w porównaniu z iMUGS.

Celem będzie włączenie większej liczby krajów i przedsiębiorstw oraz większej ilości pieniędzy. Postaramy się, aby był to największy do tej pory projekt Europejskiego Funduszu Obronnego – dodał Jõesaar.

Robot Type-X zintegrowany z wieżą Kongsberg Protector RT40 był testowany w Słowenii w czerwcu br. Jest on proponowany w kolejnej odsłonie programu iMUGS

Kluczową umowę w sprawie MUGS podpisały 27 sierpnia 2019 Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych i przedstawiciele Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Łotwy i Niemiec. Druga odsłona estońskiego projektu będzie finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Obronnego, a pierwsza już teraz objęta jest Stałą Współpracą Strukturalną PESCO (PErmanent Structured COoperation). Do inicjatywy potencjalnie dołączyć mogą Czechy, Holandia, Polska i Węgry.

Prym w europejskim programie iMUGS wiedzie estońska spółka Milrem Robotics, która jest zarówno dostawcą pojazdów, jak i integratorem systemów misyjnych, w tym zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia bezzałogowca THeMIS. Obecnie w programie promowany jest większy robot estońskiej spółki – Type X (Milrem prezentuje Type-X RCV, 2020-06-22).

Program stawia sobie za cel stworzenie platformy bojowej o otwartej i modułowej architekturze, zapewniając możliwość instalacji różnych pakietów uzbrojenia czy głowic optoelektronicznych, które odpowiadałyby za realizację zadań z zakresu ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance). Pojazdy będą mieć możliwość współpracy z bsl realizującymi zadania walki elektronicznej, czy zarządzania kryzysowego, w tym monitorowania obszarów klęsk żywiołowych: pożarów czy powodzi (Postępy iMUGS, 2021-11-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.