Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baobab-K dla Wojska Polskiego

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 czerwca 2023

Po ponad dekadzie trwania programu dla Sił Zbrojnych RP zamówiono pierwsze pojazdy minowania narzutowego Baobab-K. Umowę, w obecności szefa MON, podpisano między Hutą Stalowa Wola a Agencją Uzbrojenia MON. Zawarto też drugą umowę, między AU MON a Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi Belma, na dostawę kaset minowych i min przeciwpancernych, które stanowią wyposażenie Baobaba-K. Ich łączna wartość przekracza 1 mld PLN.

PMN Baobab-K pozwoli zwiększyć zdolności SZ RP w realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego przez pododdziały saperów

Kontrakt z HSW zakłada dostawę 24 pojazdów minowania narzutowego wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Ma on wartość ok. 510 mln PLN brutto. Dostawy planowane są w latach 2026-2028.

Z kolei umowa z BZE Belma dotyczy dostawy ponad 10 tys. kaset minowych z minami narzutowymi MN-123 i kilkuset kaset minowych z ćwiczebnymi minami narzutowymi MN-123/C. Do tego zamówiono też ponad 6 tys. min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego MR-123. Umowa została wyceniona na ok. 566 mln PLN brutto. Dostawy zaplanowano na lata 2023-2026.

Pojazd Minowania Narzutowego (PMN) Baobab-K jest przeznaczony do realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego w postaci ustawiania narzutowych pól minowych. Wykorzystuje on miny przeciwpancerne MN-123, które są miotane w określonych kierunkach względem kierunku poruszania się pojazdu. Umożliwia tworzenie różnej gęstości zapór przeciwpancernych zdolnych do unieszkodliwiania i niszczenia różnego rodzaju pojazdów wojskowych przeciwnika.

System składa się z sześciu modułów-miotaczy min osadzonych na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego Jelcz P882.53 8 x 8. Załoga składa się z dwóch żołnierzy, którzy zajmują miejsca w opancerzonej kabinie (odporność balistyczna poziom 1 wg STANAG 4569). Dodatkowe wyposażenie stanowi radiostacja UKF oraz system łączności wewnętrznej. Ochronę pasywną pojazdu zapewnia system samoobrony OBRA z 8 wyrzutniami granatów dymnych na stropie kabiny. Masa całego pojazdu z kasetami minowymi wynosi 21 ton.

Dostawy kaset minowych z bojowymi (MN-123) i ćwiczebnymi (MN-123/C) minami narzutowymi oraz min przeciwpancernych do ustawiania ręcznego mają zostać zrealizowane w latach 2023-2026 / Zdjęcia: HSW

PMN Baobab-K może przewozić łącznie do 600 min przeciwpancernych MN-123 (w wersjach o działaniu natychmiastowym i zwłocznym z opcją programowalnej samolikwidacji). Każdy z miotaczy wyposażony jest 20 luf mieszczących po 5 min, a ich przeładowanie może odbywać się z wykorzystaniem integralnego urządzenia dźwigowego. Proces minowania może być w pełni zautomatyzowany z opcją ręcznego sterowania przez operatora systemu. W trakcie stawiania pola minowego głębokość zaminowanego terenu jest zgodna z wymaganym zagęszczeniem min. Parametry i współrzędne układanego pola minowego są rejestrowane na mapach cyfrowych.

System ten pozwoli zwiększyć zdolności SZ RP w realizacji zadań wsparcia inżynieryjnego przez pododdziały saperów, poprzez automatyczne i samobieżne ustawianie narzutowych pól minowych na wybranym obszarze (600 mln PLN na dokapitalizowanie HSW, 2023-06-07).

 

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.