Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowa ramowa na Borsuki

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Transakcje, 28 lutego 2023

Dzisiaj, 28 lutego 2023, na terenie Huty Stalowa Wola i w obecności szefa MON podpisana została umowa ramowa na dostawy blisko 1400 bwp Borsuk i opartych na jego podwoziu UMPG (uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej) wozów specjalistycznych dla SZ RP. Umowa została podpisana między Agencją Uzbrojenia MON a konsorcjum, w skład którego wchodzi HSW i PGZ. Umowa określa zasady i warunki zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z dostawą nowej generacji pojazdów.

MON zamierza pozyskać na podstawie umowy ramowej ponad 1000 bwp Borsuk i ponad 300 wozów specjalistycznych. Pojawiła się także propozycja opracowania ciężkiej odmiany bwp na bazie podwozia armatohaubicy Krab / Zdjęcie: MON

Pojazdy będą zamawiane w ramach umów wykonawczych, z których pierwsze mają zostać podpisane jeszcze w tym roku. Umowa ramowa zakłada, że do wojska trafi ponad 1000 bwp Borsuk, a także ponad 300 wozów specjalistycznych, w tym gąsienicowe transportery rozpoznawcze Żuk, gąsienicowe wozy dowodzenia Oset, wozy ewakuacji medycznej Gotem, wozy zabezpieczenia technicznego Gekon i transportery rozpoznania skażeń Ares.

Szacuje się, że łączna wartość umów wykonawczych zamawianych w ramach umowy ramowej wyniesie kilkadziesiąt miliardów złotych. Dostawy pierwszych pojazdów zaplanowano zaś już w latach 2024-2025. Borsuki zastąpią całkowicie archaiczne i nie modernizowane przez ponad 40 lat służby w Wojsku Polskim BWP-1. Pierwsze Borsuki trafią do jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Obecnie trwają przygotowania dostawy dodatkowych 4 prototypów nowego bwp, które MON zamówiło 28 kwietnia 2022. Posłużą one do sprawdzeń i badań, które będą miały wpływ na docelową konfigurację pojazdów. Prototypy mają zostać dostarczone wojsku w przed końcem I połowy 2023. Trwają też prace nad budową i rozwojem pojazdu eksperymentalnego na potrzeby badania innowacyjnych rozwiązań w programie Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty.

Szef MON zapowiedział również, że na bazie podwozia armatohaubicy Krab zbudowana zostanie cięższa odmiana bwp, która przeznaczona będzie dla 18. Dywizji Zmechanizowanej. Zamówienie AU na taki wóz ma zostać złożone przez AU MON jeszcze w br. Oznacza to najprawdopodobniej zarzucenie pomysłów zakupu zagranicznego pojazdu tej klasy. Obie odmiany bwp będą uzbrojone w polskie moduły wieżowe ZSSW-30 z 30-mm armatą automatyczną Mk 44S, km kal. 7,62 mm i zdwojoną wyrzutnią ppk (Dokapitalizowanie HSW, 2023-02-15, PCO dostarczy optoelektronikę do ZSSW-30, 2022-11-21, Prezentacja Borsuka w Orzyszu, 2022-11-14).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.