Ministerstwo obrony Holandii poinformowało, że do wczoraj, 28 lipca 2023, otrzymało 3 oferty w programie nowych okrętów podwodnych dla Koninklijke Marine (holenderskiej marynarki wojennej). 4 konwencjonalne jednostki mają zastąpić taką samą liczbę używanych obecnie OP typu Walrus, z których 2 mają zostać już wkrótce wycofane.
Swoje oferty, przedstawiły przedsiębiorstwa, które otrzymały wcześniej zapytania ofertowe od holenderskiego resortu obrony. Są to Saab Kockums, thyssenkrupp Marine Systems i Naval Group. Każdy z oferentów przedstawił swoją propozycję współpracy przemysłowej z Ministerstwem ds. ekonomii i klimatu. Jest to tzw. porozumienie Industrial Cooperation Agreement (ICA). Ma ono na celu wzmocnienie holenderskiej bazy technologicznej i przemysłowej. W przeciwieństwie do pozostałej części programu, za ocenę propozycji ICA odpowiada resort gospodarki i klimatu.
Holendrzy rozpoczną teraz proces oceny i przygotowań decyzji w związku z wyborem najlepszej oferty. Ma się on zakończyć w I kw. 2024, co otworzy drogę do podpisania umowy z wykonawcą. Proces od podpisania kontraktu do dostawy pierwszej pary nowych okrętów podwodnych ma zająć 10 lat. Wlicza się w to okres budowy i prób okrętów. Pozyskanie nowych OP będzie jednym z największych przedsięwzięć obronnych Holandii w najbliższych latach.
Poza Saabem oferenci nie ujawnili publicznie swoich propozycji. Szwedzkie przedsiębiorstwo ogłosiło już, że zaoferuje okręt określany jako Expeditionary Submarine C718. Wizualizacja pokazująca kształt jego kiosku wskazuje, że będzie on rozwinięciem OP typu A26. Okręt ma być oferowany wspólnie z holenderską Damen Shipyards Group. Współpraca obu podmiotów została zawiązana jeszcze w 2015 (Zapytania ofertowe na OP dla Holandii, 2022-11-17).