Według doniesień Reutersa USA miały zatwierdzić przekazanie samolotów wielozadaniowych F-16 Ukrainie. Maszyny mają pochodzić z wojsk lotniczych Holandii i Danii, które wycofują je zastępując F-35. Decyzja ma otwierać drogę do transferu zachodnich samolotów bojowych na Ukrainę.
Zgodę na piśmie do swojego duńskiego i holenderskiego odpowiednika miał przesłać Sekretarz Stanu Antony Blinken. Szkolenie ukraińskiego personelu lotniczego – w tym instruktorów – zgodnie z zapowiedziami miało ruszyć w tym miesiącu. Centra szkoleniowe mają funkcjonować w Danii i Rumunii a w całej inicjatywie szkoleniowej zamierza uczestniczyć 11 państw. Już teraz jednak wiadomo, że przyszłe ukraińskie F-16 nie wejdą do walki jesienią lub zimą. Zdaniem ministra obrony Danii Troelsa Poulsena pierwsze efekty szkolenia będą widoczne na początku 2024.
19 sierpnia 2023 minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że ukraińscy piloci i personel naziemny już rozpoczęli szkolenie na F-16. Szkolenie obejmuje kurs znajomości języka angielskiego, co nieoficjalnie ma być dużym problemem w przypadku ukraińskich żołnierzy. Nie jest jasne jak długo potrwa cały kurs, jednak szacuje się, że zajmie on co najmniej 6 miesięcy. Personel ma być przygotowywany pod kątem indywidualnych umiejętności jak i współdziałania. Pierwsza grupa personelu z roczników 2023 i 2016 miała trafić do Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ponadto 70 żołnierzy miało też trafić do Danii.
Dzięki amerykańskiej zgodzie wczoraj, 20 sierpnia MO Danii ogłosiło, że przekaże Ukrainie 19 samolotów F-16. 6 z nich ma zostać dostarczonych na przełomie 2023 i 2024, 8 kolejnych w 2024, a ostatnich 5 w 2025. Dania ma obecnie dysponować 30 operacyjnymi F-16 i kolejnymi 15 w rezerwie. Równolegle do Danii dostawę samolotów obiecała Holandia. Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego państwo to ma dostarczyć 42 maszyny, ma to być jednak dopiero początek. Holendrzy nie potwierdzili jednak słów prezydenta. Pytanie jednak budzi jaki jest stan techniczny intensywnie eksploatowanych przez Danię i Holandię samolotów. Nie są to też najnowocześniejsze maszyny, reprezentujące standard F-16AM/BM po modernizacji MLU, czyli zbliżony do wersji Block 52.
Ponadto, podczas wizyty Zełenskiego w Szwecji powiedział on, że ukraińscy piloci testują samolot JAS 39 Gripen. Kijów od dawna wykazywał zainteresowanie szwedzkimi maszynami a zgoda na F-16 może przyczynić się do przyspieszenia transferu Gripenów (8 ukraińskich pilotów do szkolenia na F-16, 2023-08-07, Koalicja do szkolenia Ukraińców na F-16, 2023-07-13).