Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koalicja do szkolenia Ukraińców na F-16

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 13 lipca 2023

Podczas zakończonego wczoraj, 12 lipca 2023, szczytu NATO w Wilnie ministrowie obrony 11 państw porozumieli się w sprawie utworzenia koalicji odpowiedzialnej za szkolenie personelu ukraińskich wojsk lotniczych. Jej celem jest przygotowanie Ukraińców do eksploatacji i obsługi technicznej samolotów wielozadaniowych F-16.

Według Ukraińców pierwsze F-16 miałyby zostać skierowane do walki pod koniec I kw. 2024 / Zdjęcie: Forsvaret

Do koalicji przystąpiła Belgia, Dania, Holandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Wielka Brytania. Strony porozumienia zgodziły się rozpocząć szkolenie wybranych ukraińskich pilotów, techników i personelu pomocniczego. Państwa te udostępnią odpowiedni sprzęt, szkoleniowców i innej niezbędnej kadry. Całość szkolenia ma się odbywać poza granicami Ukrainy.

Początkowo koalicja będzie skupiona szkoleniu, lecz w odpowiednim czasie ma być gotowa do rozważenia innych kierunków pomocy dla Ukrainy. Wliczając w to uzyskanie pełni funkcjonalnych zdolności floty F-16. Jej działalność rozpocznie się w sierpniu br.

Cały proces szkolenia Ukraińców nie będzie jednak mógł być zakończony do czasu przekazania samolotów. Wolę przekazania F-16 wyraziły już Dania i Holandia. Szkolenie ma ruszyć na terenie Danii. Rumunia zaś potwierdziła chęć utworzenia na swoim terytoriom centrum szkoleniowego F-16, gdzie mogą być szkoleni zarówno sojusznicy z NATO, jak i Ukraińcy. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ogłosił natomiast, że pierwsze F-16 tego typu będą mogły trafić do walki na początku 2024 (Ukraina szuka zagranicznych pilotów, 2023-03-26).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.