Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Azerbejdżan chce kupić Barak MX

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 25 września 2023

Baku podjęło decyzję o zakupie sieciocentrycznego systemu obrony powietrznej Barak MX produkowany przez Israel Aerospace Industries. Decyzja została podjęta po udanej demonstracji w Azerbejdżanie, która odbyła się w pierwszej połowie września. Według źródeł ulokowanych w tym kaukaskim państwie zakup ma doprowadzić do wzmocnienia obrony powietrznej, zaś informacje płynące z Izraela mówią również o wiadomościach przesyłanych Iranowi, który wspiera Armenię i jest wrogo nastawiony do izraelskiego sojusznika na Kaukazie. Demonstracja potencjału Barak MX jest wyraźnym sygnałem dalszych zbrojeń Azerbejdżanu w atmosferze konfliktu o Górski Karabach.

Azerbejdżan posiada prawdopodobnie zestaw z 12 wyrzutniami systemu Barak 8, który pozyskano w 2016 / Zdjęcie: Służba prasowa prezydenta Azerbejdżanu

Potencjalny kontrakt nie może dziwić, gdyż IAI jest od pewnego czasu kluczowym dostawcą systemów obronnych dla Azerbejdżanu. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu podkreśliło, że próby Barak MX to kluczowy moment w poszukiwaniach przez ten kraj najnowocześniejszej technologii obrony powietrznej. Podczas manewrów odpalono pociski przechwytujące z różnych wersji systemu Barak MX, w tym takich, których Baku jeszcze nie posiada w uzbrojeniu. Wszystkie miały zakończyć się sukcesem. Nie będą to więc pierwsze zakupy zestawów tej rodziny, lokalnie nazywanych Yildirim. Azerbejdżan zakupił zestaw Barak 8 i 80 pocisków (i prawdopodobnie 12 wyrzutni) za ok. 1,5 mld USD. Tym samym w 2016 stał się trzecim jego użytkownikiem, po Izraelu i Indiach. Nie wiadomo jednak jaka będzie skala przyszłego zamówienia.

Barak MX ma być systemem sieciocentrycznym, używającym jednocześnie pocisków trzech typów: bliskiego zasięgu Barak MRAD (rażenie celów w odległości do 35 km), średniego zasięgu Barak LRAD (do 70 km) i dalekiego zasięgu Barak ER (do 150 km). Efektory odpala się z wyrzutni pionowych. Za koordynację pracy odpowiada sieciocentryczny system zarządzania walką, a za śledzenie celów latających – stacja radiolokacyjna ELM-2138. Barak-MX ma chronić przestrzeń powietrzną przed środkami napadu powietrznego różnych rodzajów w dzień i w nocy w każdych warunkach pogodowych.

Początkowo miał być systemem bazowania okrętowego. Zamontowany został na indyjskich lotniskowcach INS Vikramaditya i INS Vikrant, niszczycielach typu Kolkata i typu Visakhapatnam, fregatach projektu 17A oraz korwetach typu Kamorta. Później dopiero rozwinięto wersję mobilną poprzez posadowienie wyrzutni i innych elementów na ciężarówkach. Jej zadaniem stała się obrona przeciwlotnicza dla komponentu lądowego sił zbrojnych (Starcia o Górski Karabach oczami Rosjan, 2020-10-11, Indie zamówiły tysiąc Baraków 8, 2019-07-13, 7,5 mld USD izraelskiego eksportu uzbrojenia, 2019-04-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.