Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Transatlantycki przelot G600 na biopaliwie

Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, Przemysł lotniczy, 20 listopada 2023

Przedsiębiorstwo Gulfstream Aerospace ogłosiło, że wczoraj, 19 listopada 2023, należący do niej samolot odrzutowy klasy biznes G600 wykonał pierwszy w historii transatlantycki lot z użyciem wyłącznie biopaliwa. Samolot, napędzany silnikami Pratt & Whitney PW815GA, wystartował z lotniska obok zakładów w Savannah w USA i wylądował 6 h 56 min później na lotnisku Farnborough w Anglii. 

G600 był pierwszym w historii biznesjetem, który wykonał transatlantycki przelot używając wyłącznie biopaliwa / Zdjęcie: Gulfstream Aerospace

Biopaliwo użyte podczas lotu zostało wyprodukowane przez World Energy i składało się w 100% z hydroprzetworzonych estrów i kwasów tłuszczowych (czyste HEFA), które mają co najmniej o 70% niższą emisją CO2 w porównaniu z klasyczną naftą lotniczą. Ponadto jest to paliwo bez dodatku substancji aromatycznych, mające bardzo niską zawartość siarki.

Dane zebrane podczas tego lotu pomogą Gulfstreamowi i jego kluczowym dostawcom, takim jak Honeywell, Safran i Eaton, ocenić zdolność samolotu do używania w przyszłości niskoaromatycznych paliw odnawialnych, szczególnie w niskich temperaturach podczas dłuższych lotów (Setny G600 dostarczony, 2023-02-17). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.