Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjski lotniskowiec na Bliskim Wschodzie?

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 13 stycznia 2024

Podczas styczniowej sesji parlamentarnej Tobias Ellwood, poseł konserwatystów z okręgu Bournemouth East, zapytał o plany Wielkiej Brytanii dotyczące rozmieszczenia lotniskowca na Bliskim Wschodzie. 10 stycznia – jeszcze przed atakiem na cele lądowe Ruchu Huti – na to pytanie odpowiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii James Heappey.

Skierowanie brytyjskiego lotniskowca na Bliski Wschód wiąże się z operacją Prosperity Guardian i cyklicznymi atakami Ruchu Huti na żeglugę handlową / Zdjęcie: Royal Navy

Obecnie lotniskowiec nie ma przydzielonych zadań na Bliskim Wschodzie. Jednakże brytyjska lotniskowcowa grupa uderzeniowa pozostaje gotowa, aby w razie potrzeby zareagować na zmieniający się obraz globalnych zagrożeń. Wielka Brytania w dalszym ciągu wywiązuje się ze swoich zobowiązań operacyjnych w kraju i za granicą – powiedział Heappey.

Wcześniej do wysłania brytyjskiego okrętu HMS Queen Elizabeth na Morze Czerwone nawoływał były dowódca Royal Navy Tom Sharpe. Według niego brytyjska marynarka wojenna powinna wykazać się większym zaangażowaniem w operacje. Wezwał sekretarza stanu ds. obrony Granta Shappsa, aby wyciągnął lotniskowiec za drzwi. Impulsem do wygłaszania takich twierdzeń było stale zwiększające się zagrożenie dla żeglugi w regionie Bliskiego Wschodu.

Brytyjski okręt mógłby dołączyć do amerykańskiej 2. Lotniskowcowej Grupy Uderzeniowej (Carrier Strike Group 2) skupionej wokół USS Dwight D. Eisenhower. Dla brytyjskich marynarzy byłaby to szansa na zdobycie potrzebnego doświadczenia bojowego, a dla koalicji znaczne wzmocnienie potencjału do projekcji siły w związku z operacją Prosperity Guardian (Odwet koalicji na Ruchu Huti, 2024-01-12).

Skądinąd w ostatnim czasie ujawniono inne ciekawe informacje związane z HMS Queen Elizabeth. W październiku 2023 załoga okrętu przebywającego wówczas w szwedzkim Göteborgu zneutralizowała bsl, który wleciał w najbliższą strefę i stanowił zagrożenie. Wizyta była częścią współpracy w ramach Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF), którego Szwecja jest członkiem od 2017 roku. Zdarzenia z bsl nie powiązano z żadnym państwem, ale szczegółów nie ujawniono. Zestrzelenie potwierdził Carl-Johan Edström, szef kierownictwa operacyjnego szwedzkich sił zbrojnych, który jednak nie wskazał sposobu poradzenia sobie z zagrożeniem. Sprawa nadal pozostaje tajemnicą i jest przedmiotem dochodzeń policyjnego i wojskowego (Mojave wylądował na Prince of Wales, 2023-11-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.