Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Państwa bałtyckie umocnią granice

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 22 stycznia 2024

Podczas spotkania w Rydze minister obrony Litwy Arvydas Anušauskas, minister obrony Łotwy Andris Sprūds i minister obrony Estonii Hanno Pevkur podpisali trójstronne porozumienia o współpracy obronnej. Dotyczą one m.in. budowy wspólnej linii obronnej na granicach, a także pogłębienia współpracy w obszarze artylerii rakietowej.

Umocnienia graniczne państw bałtyckich mają zostać zbudowane na granicach z Rosją i Białorusią / Zdjęcie: MO Estonii

Linia obronna na granicach ma odstraszać potencjalnego agresora a w razie konfliktu być elementem systemu obrony. Choć w oficjalnych komunikatach nie zostało to podane wprost, linia obrony ma powstać na granicach z Federacją Rosyjską i Białorusią. Podpisane właśnie porozumienie ma doczekać się implementacji w niedalekiej przyszłości.

Umocnienia graniczne mają utrudniać ruch wojskom przeciwnika i pomagać w jego zatrzymaniu. Zgodnie z zapowiedziami mają się składać z sieci bunkrów, punktów zaopatrzenia i linii zaopatrzeniowych. W czasie pokoju nie przewiduje się stosowania urządzeń wybuchowych (np. min), drutów kolczastych i innych zapór. Proces budowy linii obronnych ma się odbywać we współpracy ze społecznościami lokalnymi i w porozumieniu z właścicielami gruntów.

Drugie porozumienie państw bałtyckich wiąże się z chęcią utworzenia ram wspólnej eksploatacji systemów rakietowych HIMARS w warunkach pokoju i wojny. Dotyczyć ma to kwestii szkolenia, obsługi technicznej i współpracy międzygranicznej (Łotwa zamówiła HIMARS, 2023-12-27).

Państwa bałtyckie porozumiały się też o ulokowaniu misji NATO Air Policing w łotewskiej bazie lotniczej Lielvarde na czas remontu pasa startowego w bazie Ämar. Ministrowie obrony rozmawiali również o dalszym wsparciu Ukrainy i zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie (Zespół okrętów chroni szczyt NATO, 2023-07-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.