Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze ex-szwajcarskie Leo 2A4 wracają do Niemiec

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Transakcje, 06 lutego 2024

Szwajcarska Armasuisse (Agencja ds. zamówień obronnych) poinformowała, że w ostatnich dniach stycznia w trzech partiach wysłała do Niemiec czołgi Leopard 2A4. 25 takich wozów zostało odkupionych przez Rheinmetall Landsysteme ze szwajcarskich nadwyżek po zatwierdzeniu transakcji 22 listopada 2023 przez Zgromadzenie Federalne.

Dwie z trzech partii wysłanych do Niemiec ex-szwajcarskich czołgów wysłano transportem kolejowym / Zdjęcie: Armasuisse

Dwie pierwsze transporty po 9 pojazdów wysłano do Niemiec drogą kolejową. Ostatnią, liczącą 7 czołgów, wysłano z kolei transportem drogowym. Pozyskanie przez Niemców wiąże się z brakami wśród flot czołgów podstawowych państw europejskich. Warunkiem sprzedaży i uzyskania szwajcarskiej zgody jest jednak fakt, że ex-szwajcarskie wozy nie mogą zostać przekazane Ukrainie.

Przy okazji sprzedaży czołgów Szwajcarzy zabezpieczyli usługi wsparcia systemów kierowania ogniem czołgów pozostających w służbie. Pozwoli to wydłużyć ich eksploatację. W eksploatacji szwajcarskich sił zbrojnych pozostają 134 czołgi Panzer 87, będące odmianą Leoparda 2A4. Wcześniej, w 2006 zostały one poddane modernizacji do standardu Leopard 2A4WE. Z kolei sprzedane Niemcom czołgi pochodzą z puli 96 wozów wycofanych wcześniej ze służby (Szwajcaria może sprzedać Leo 2A4 do Niemiec, 2023-11-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.